بوتاکس یکی از روش های موجود برای رفع چین و پروک صورت است که توسط افراد به وفور انجام می شود. با اینحال در تزریق بوتاکس نکاتی را باید رعایت کرد. ما در این مقاله سعی کرده ایم که این موراد را بازگو کنیم.

تزریق بوتاکس

بوتاکس داوریی است که جهت برطرف کردن چین و چروک پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود. در حقیقت این دارو شکل تخلیص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است.

حدود روز دوم تا سوم اثر بوتاکس به طور محسوس ظاهر می شود. این اثر تا پایان هفتۀ دوم همچنان افزایش می یابد و آنچه که در پایان هفته دوم دیده می شود حداکثر میزان اثر بوتاکس است. بعد از گذشت ۶-۴ ماه اثر دارو به طور کامل از بین می رود که البته این زمان در افراد مختلف ممکن است مقداری متفاوت باشد.

بعد از برطرف شدن اثر دارو در صورتیکه تمایل داشته باشید باز هم می توانید مجدداً برای تزریق مراجعه نمائید.توجه داشته باشید تا وقتیکه واکنش آلرژیک شدید یا عوارض قابل توجهی نداشته باشید شما می توانید هر ۴ ماه یکبار بوتاکس را تزریق کنید. روشن است که اگر مجدداً تزریق نکنید وضعیت چین و چروکها مثل قبل از تزریق خواهد شد.

داروی مورد استفاده در مطب دکتر مهسا هنرور دیسپورت انگلیس دارای مجوز وزارت بهداشت ایران است.

متاسفانه اکثر مراکز بعلت هزینه پایین از بوتاکس های چینی که با عنوان کانادایی عرضه میشود استفاده می کنند که عوارض این بوتاکس ها بیشتر و ماندگارتر خواهد بود و مورد تایید وزارت بهداشت هم نمی باشند و ممکن است بعد از چند بار تزریق بوتاکس در بدن آنتی بادی بر علیه آن تولید شود و درنتیجه طی تزریق های بعدی هیچ تاثیری نخواهند داشت .

اگر بدنبال محو سريع چين هاى پيشانى و دور چشم هستيد بهترين گزينه تزريق بوتاكس مى باشد.بوتاكس نوع سم است كه به مقدار خيلى كم به عضله مورد نظر تزريق ميشود و باعث فلج موقت عضله مى گردد.

دو نوع چين داريم:

١-چين پسيو ؛كه در حالت عادى چهره وجود ندارد و فقط طى اخم كردن،بالا انداختن پيشانى و خنديدن ايجاد ميشود كه معمولا اين حالت از حدود هجده سالگى ايجاد ميشود و بسته به نوع بافت بدنى شخص،مقدار استفاده از عضلات و عادات فرد ممكن است در سنين پايين تر يا بالاترى ايجاد شود.

٢-چين اكتيو:در صورتى كه چين هاى پسيو درمان نشوند به تريج دائمى شده و در حالت عادى در چهره فرد باقى مى مانند.

درصد موفقيت درمان با بوتاكس در مورد چين هاى پسيو در مقايسه با چين هاى اكتيو بيشتر است.بهترين زمان شروع تزريق بوتاكس حدود سى سالگى ،يعنى زمانيكه هنوز چين ها دائمى نشده اند مى باشد.در بهترين حالت بسته به عمق چين ها ،٦٠-٧٠٪ظاهر چين هاى اكتيو با بوتاكس بهبود مى يابد.

از آنجا كه شروع اثر بوتاكس دو روز طول مى كشد و در عرض دوهفته به حداكثر اثر مى رسد توصيه مى كنم چنانچه قصد شركت در مراسم خاصى را داريد حداقل دو تا سه هفته قبل اقدام به تزريق بوتاكس نماييد.

انواع بوتاکس در بازار ایران

انواع بوتاکس در بازار ایران

بوتاكس هاى موجود در بازار ايران بيشتر سه نوع مى باشند:ديسپورت كه انگليسى است و گرانترين مارك موجود مى باشد،نورونكس كره اى و در نهايت كنيتوكس چينى كه به بوتاكس كانادايى معروف است و خود چندين گريد دارد كه بهترين نوع آن گريد آ ميباشد و چنانچه از محل مطمئن تهيه شود هيچ عارضه اى نخواهد داشت.

طبق تجربه تمام انواع بوتاكس ها چنانچه از محل معتبر تهيه شوند اثر و ماندگارى يكسانى دارند.بسته به واكنش و قدرت عضلات فرد ماندگارى سه تا هشت ماه دارند.

مهمترين مسأله در تزريق بوتاكس تكنيك صحيح و دوز كافى و درست بوتاكس و رعايت توصيه هاى پزشك پس از انجام تزريق مى باشد.
در اين صورت بوتاكس هيچ عارضه اى نخواهد داشت و كاملا بى خطر است.البته توجه داشته باشيد كه بوتاكس فقط براى تزريق در يك سوم فوقانى صورت داراى تاييديه وزارت بهداشت آمريكا و اروپا است.

چند نكته در تزريق بوتاكس كه بايد بدانيد:

چند نكته در تزريق بوتاكس كه بايد بدانيد:

 1. در بعضى افراد ابروها نامتقارن است كه اين اشكال توسط پزشك با تجربه قابل اصلاح است و اگر چنانچه بوتاكس در تمام نقاط به طور يكسان تزريق شود دچار عدم تقارن در ابروها مى شويد.
 2. در افراد با سن بالاتر كه دچار افتادگى پلك هستند يا به اصطلاح عاميانه پلك بالايى پف دار دارند عضلات پيشانى به طور جبرانى براى اينكه پلك در محدوده بينايى فرد اختلال ايجاد نكند ابرو و پلك را تاحدى بالا مى كشد كه با تزريق بوتاكس اين عملكرد جبرانى از بين مى رود و افتادگى پلك مشخص تر مى شود بنابراين پزشك حتما قبل از تزريق بوتاكس بايد اين مساله را برايتان توضيح دهد.
 3. طى تزريق بوتاكس با تغيير تكنيك تزريق مى توان تا حدى ابروها را بالا برد ،پس اگر بخواهيد مى توانيد از پزشكتان بخواهيد اين كار را برايتان انجام دهد.توجه داشته باشيد پس از تزريق بوتاكس در زمان ترميم كه دو تا سه هفته پس از تزريق است ميتوان ابرو ها را كه زيادتر از آنچه دوست داريد بالاتر رفته اصلاح كرده و پايين تر آورد ولى نمى توان ابرو را بالاتر برد.
 4. با تزريق درست امكان مصنوعى شدن چهره به حداقل مى رسد ولى از آنجا كه عضلات عملكرد خود را از دست مى دهند در نتيجه ناحيه پيشانى كاملا بى حركت مى شود كه اين مساله براى برخى از افراد ناخوشايند است پس حتما قبل از تزريق بوتاكس يك جلسه مشاوره با پزشك داشته باشيد.
  در پايان توجه داشته باشيد كه اكثرانتيجه بدست آمده از هر روش زيبايى ممكن است با آنچه مدنظر شماست تفاوت داشته باشد پس توصيه من به شما براى اينكه نااميد نشويداينست كه سعى كنيد از تمام روش هاى زيبايى انتظاراتى معقولانه داشته باشيد و آنها را با پزشكتان درميان بگذاريد.

افزوده شد: [/av_textblock]

میکرونیدلینگ دکتر هنرور

افزوده شد:

کلینیک لیزر مو و زیبایی دکتر هنرور مجهز به دستگاه های استاندارد روز دنیا در زمینه خدمات زیبایی و کادری مجرب و متخصص می باشد. خدمات ما شامل موارد زیر می باشد :

لیزر موهای زائد , میکرونیدلینگ , آر اف فرکشنال , پلاسما جت , لیفت پلک با پلاسماجت , لاغری موضعی با دستگاه , میکرودرم ابرژن

برای تعیین وقت ویزیت و یا مشاوره می توانید با مشاره های ما تماس بگیرید.

٠٢١٦٦٥٦١٦٨٦ – ٠٢١٦٦٥٦١٦٨٧ – ٠٩٣٥٩٠٩٠٩٨١

مارک‌های مختلفی از سم بوتولینوم در سراسر دنیا وجود دارد که معروف‌ترین آنها بوتاکس می‌باشد. این مارک ساخت شرکت آلرگان است و از آنجایی که این محصول اولین محصول بوتولینوم بود که در بازار عرضه و پخش شد، اکنون به تمام سم‌های بوتولینوم، بوتاکس می‌گویند.

انواع مارک‌های بوتاکس عبارتند از:

 1. بوتاکس

بوتاکس اسم یک برند برای Botulinum Toxin نوع A است که توسط شرکت Allergan ساخته شده است. بوتاکس خیلی سریع به یکی از معروفترین درمان‌های زیبایی و ضدپیری در دنیا تبدیل شد و تعداد زیادی از پزشکان و مشاوران زیبایی در سراسر دنیا به آن اعتماد دارند و از آن استفاده می‌کنند.

ماندگاری بوتاکس بین سه تا چهار ماه است. البته ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعالی باشد که منجر به بروز واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. بنابراین قبل از تزریق بوتاکس، در صورت داشتن هرگونه حساسیتی، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. دیسپورت

دیسپورت یک ماده‌ی شل ‌کننده عضلات است که از سم بوتولینیوم نوع A ساخته می‌شود. این دارو هم برای زیبایی و هم درمان کاربرد دارد. دیسپورت محصولی از شرکت گالدرمای انگلیس است. این مارک یکی از محبوب‌ترین انواع بوتاکس در دنیا، به ویژه در انگلستان است.

دیسپورت بیش از هر چیزی، برای بهبود موقتی خطوط گلابلای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این خطوط در قسمت پیشانی و بین ابروها به وجود می‌آیند و با افزایش سن، بیشتر و عمیق‌تر می‌شوند. این ماده در بیماران بالغ زیر ۶۵ سال عملکرد بسیار خوبی داشته است. پس این مارک بیشتر برای بوتاکس پیشانی و ابرو استفاده می‌شود و مناسب‌تر است. ماندگاری دیسپورت سه تا چهار ماه است.

 1. زئومین

زئومین یکی دیگر از انواع بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که برای بهبود خطوط اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو به کار می‌رود. این سم فعالیت عصبی عضلات را مسدود می‌کند و فعالیت آنها را به طور موقتی کاهش می‌دهد.

اثرات تزریق زئومین طی یک هفته پدیدار می‌شود و حدود 3 تا ۶ ماه ماندگاری دارد. تزریق این دارو نیز مثل انواع دیگر بوتاکس به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

 1. مصپورت

مصپورت-تزریق بوتاکس

مصپورت بهترین برند بوتاکس ایرانی است که با برندهای مشابه خارجی در رقابت است. این دارو برای از بین خطوط اخم بین ابروها تزریق می‌شود و مورد تأیید سازمان سلامت و دارو می‌باشد. این برند ایرانی به حدی معتبر و با کیفیت است که در کشورهای دیگر (به ویژه کشورهای آسیایی) طرفداران زیادی پیدا کرده است. حتی برخی از افراد از کشورهای دیگر برای تزریق بوتاکس به ایران می‌آیند و این برند ایرانی را ترجیح می‌دهند زیرا مصپورت علاوه بر مقرون به صرفه بودن، دارای کمترین عوارض جانبی است.

اثرات تزریق مصپورت معمولاً 3 تا ۱۰ روز پس از انجام تزریق نمایان می‌شود. ماندگاری این دارو بین 4 تا ۶ ماه می‌باشد.

 1. آزالور

آزالور یک نوع سم بوتولونیوم نوع A است که از اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت عنوان برند دیسپورت در انگلیس عرضه می‌شود. این دارو در سال ۲۰۰۹ برای مصارف آرایشی و بهداشتی در انگلیس به تأیید رسید و از آن پس با نام آزالور برای رفع خطوط گلابلا مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج تزریق این دارو 2 تا 3 روز پس از درمان ظاهر می‌شود. ماندگاری این دارو 4 تا 5 ماه می‌باشد، اما فاصله‌ی درمان نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد چون خطر تشکیل آنتی‌بادی را افزایش می‌دهد.

 1. نورونوکس

نورونوکس نوعی سم بوتولینوم نوع A کمپلکس (۱۰۰ واحدی) است و محصول شرکت Medy-Tox سمی‌باشد. دانشمندان کره‌ای در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بر روی این سم تحقیق و مطالعه کردند و در نهایت در سال ۲۰۰۰ نورونوکس را به عنوان یک محصول بیو دارو در بازار عرضه کردند. این یکی از بهترین برندها در میان برندهای مشابه می‌باشد. ماندگاری نورونوکس معمولاً 3 تا 4 ماه است.

 1. درماتوکس

درماتوکس یکی از جدیدترین انواع بوتاکس است که نه تنها چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، بلکه برای درمان منافذ پوستی، جای زخم، جوش و غیره نیز استفاده می‌گردد. این سم با مسدود کردن انتقال عصبی عضلانی، عضله را ضعیف و غیرفعال می‌کند.

درماتوکس با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز در ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود. روند درمان با این دارو حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و اثرات آن یک تا دو هفته بعد از تزریق روی پوست نمایان می‌شود.

ماندگاری درماتوکس بین 3 تا 9 ماه است که به عوامل گوناگونی مثل محل تزریق، میزان چین و چروک‌های پوست، سن فرد و غیره بستگی دارد.

سن مناسب برای بوتاکس

سن مناسب برای بوتاکس

موضوع مهمی که در ارتباط با تزریق بوتاکس وجود دارد، سن مناسب برای تزریق است. با انتخاب سن مناسب، میزان تاثیرگذاری این دارو بیشتر شده و نتیجه‌ی بهتری بدست خواهد آمد. توصیه می‌شود تزریق بوتاکس در سنین پایین‌تر یعنی قبل ظهور خطوط عمیق بر روی پوست انجام شود. از طرفی، با بالا رفتن سن عضلات کوچک‌تر و شل‌تر شده و در نتیجه بوتاکس دیگر آن تاثیری که در سنین پایین می‌تواند داشته باشد را در سنین بالا نخواهد داشت.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا تزریق بوتاکس به نواحی مختلف بدن، از جمله صورت دردناک است و یا موجب احساس ناراحتی می‌شود یا خیر؟

به طور کلی باید گفت که تزریق بوتاکس برای هیچ کسی سخت و دشوار نیست و تطریق فقط ظرف چند دقیقه به طور کامل به اتمام می‌رسد. همچنین این درمان زیبایی اصلاً درد ندارد و فرد می‌تواند بدون نگرانی و هراس از درد، این کار را انجام دهد. فقط ممکن است پس از تزریق، فرد کمی دچار سرگیجه یا حالت تهوع شود که این امر طبیعی بوده و فوراً برطرف می‌شود. در هر صورت فرد فقط باید سعی کند از ترس، استرس و تلقین درد دوری نماید. در بیشتر موارد فرد با تلقین به خود، استرس و نگرانی را دو برابر می‌کند اما این نگرانی‌ و استرس کاملاً بی‌مورد است.

بوتاکس چند روز بعد اثر می‌کند؟

در بیشتر موارد یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد از مواقع، بوتاکس بعد از چهار روز تا یک هفته اثر می‌کند و نتایج آن نمایان می‌شود، حتی گاهی اوقات سریعتر عمل می‌کند، مثلاً بعد از دو تا سه روز. اما واقعیت این است که مراجعه کننده باید دو هفته کامل منتظر بماند تا اثر کامل تزریق روی چین و چروک‌های او پدیدار گردد. ۲۰ درصد آخرِ اثر تزریق ممکن است طی روزهای آخر بروز کند و معمولاً نباید در بروز اثرات بوتاکس افراط شود زیرا می‌تواند صورت را سفت و متورم نشان دهد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است

در رابطه با ماندگاری بوتاکس باید بگوییم که همانند دیگر روش‌های جوانسازی، ماندگاری این روش نیز در افراد مختلف فرق دارد اما اثر آن به طور میانگین بین 4 تا 6 ماه و در برخی موارد تا حدود 9 ماه باقی خواهد ماند و پس از آن باید تزریق مجدد انجام شود.

بوتاکس زیر چشم

بوتاکس زیر چشم

نواحی دور چشم از جمله حساس‌ترین نواحی بدن انسان است که در صورت بروز چین و چروک یا برای جلوگیری از آنها می‌توان از تزریق بوتاکس در این نواحی استفاده کرد اما اگر در تزریق بوتاکس یا هرگونه عمل زیبایی در این نواحی مشکلی به وجود بیاید، عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. پس برای تزریق بوتاکس در نواحی اطراف چشم حتماً به یک پزشک مجرب مراجعه کنید. هزینه تزریق بوتاکس زیر چشم و نواحی اطراف چشم کاملاً متغیر است و علاوه بر نوع برند بوتاکسی که انتخاب می‌کنید، میزان تزریق و کلینیکی که انتخاب می‌کنید نیز اهمیت بسیاری در تعیین هزینه دارد. ماندگاری بوتاکس زیر چشم معمولاً تا شش ماه می‌باشد.

بوتاکس گردن

بوتاکس گردن

تزریق بوتاکس در گردن اهداف متفاوتی دارد که یکی از مهمترین آنها از بین بردن خطوط چین و چروک بر روی گردن است. تزریق بوتاکس گردن برای موارد پزشکی و درمانی نیز انجام می‌شود و می‌توان برای درمان بسیاری از بیماری‌های مرتبط با حنجره و گردن از آن استفاده کرد. برخی از افرادی که دارای لکنت زبان و یا مشکلات تکلم هستند نیز می‌توانند با تزریق بوتاکس داخل عضلات گردن توانایی تکلم را بهبود ببخشند. همچنین افرادی که دارای تیک‌های کلامی هستند می‌توانند از تزریق بوتاکس گردن استفاده کنند تا تعداد حملات تیک‌های گفتاری آنها کمتر شود. البته هنوز منابع چندان موثقی در این زمینه وجود ندارد و این درمان فقط در عده‌ای از افراد موفقیت‌آمیز بوده است. لرزش صدا نیز یکی دیگر از بیماری‌های مربوط به حنجره است که می‌توان برای درمان آن از تزریق بوتاکس در عضلات گردن استفاده کرد. این بیماران با تزریق دوره‌ای بوتاکس تا 8 جلسه توانسته‌اند تا حدود زیادی لرزش صدای خود را کنترل کنند. در نتیجه بوتاکس فقط برای از بین بردن چین و چروک‌های پوست استفاده نمی‌شود و کاربردهای درمانی مفیدی نیز دارد.

ماندگاری بوتاکس گردن معمولاً تا شش ماه می‌باشد. بهتر است قبل از تزریق بوتاکس حتماً یک جلسه مشاوره با پزشک خود برگزار کنید تا از هزینه‌ها و شرایط عمل مطلع شوید زیرا قیمت دقیق این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد و در کلینیک‌های مختلف با توجه به امکانات آنها متفاوت است.

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس صورت به منظور جوانسازی پوست صورت در زنان و مردان و همچنین برای رفع چین و چروک‌ها، خط اخم، خطوط بین دو ابرو، خط خنده، خطوط پیشانی، خطوط روی لب، خطوط گوشه‌های لب و درمان افتادگی ابرو انجام می‌شود. هزینه تزریق بوتاکس صورت با توجه به نیاز فرد به مقدار بوتاکس و مهارت پزشک و امکانات کلینیک، تعیین می‌شود. ماده بوتاکس به وسیله‌ی سوزن‌های بسیار ریز و مخصوصی در نواحی مورد نظر صورت بدون نیاز به بیهوشی فقط ظرف چند دقیقه تزریق می‌شود. ۵ تا ۶ ماه بعد از تزریق اول بوتاکس، برای ماندگاری بیشتر باید تزریق تکرار شود. هزینه بوتاکس صورت با توجه به ناحیه‌ی تزریق و مهارت پزشک و امکانات کلینیک تعیین می‌شود که در افراد مختلف، متفاوت است.

بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی برای شل و آرام کردن عضلات پیشانی و رفع چین و چروک موجود بر روی پیشانی انجام می‌شود و در نتیجه چین و چروک‌های پیشانی ناپدید خواهند شد. پس از تزریق بوتاکس، عضلات صورت در حالت عادی دیگر نمی‌توانند تغییر حالت پیدا کنند و فشرده شوند و در نتیجه چین و چروک‌های روی پوست از بین خواهند رفت. قیمت بوتاکس پیشانی بستگی به برند بوتاکس و مقدار مواد مصرف شده دارد. ماندگاری بوتاکس پیشانی تا 6 ماه می‌باشد.

بوتاکس ابرو

بوتاکس ابرو

برای رفع چین و چروک‌ها و خطوط بین ابروها از بوتاکس کردن ابرو استفاده می‌شود. بوتاکس ابروها باعث توقف رشد چین و چروک‌ها در اطراف ابرو می‌شود و این کار را با متوقف و یا ضعیف کردن حرکات آن دسته از عضلاتی که باعث چروک پوست می‌شوند، انجام می‌دهد.

پزشک معمولاً مقدار مورد نیاز از بوتاکس را در زیر پوست تزریق می‌کند. این کار باعث از کار افتادن موقتی عضلات حرکتی موجود در آن ناحیه از پوست می‌شود. در نتیجه وقتی عضلات حرکتی از کار می‌افتند، افتادگی ابروهای فرد رفع شده و ابروها به سمت بالا کشیده می‌شوند.

معمولاً ماندگاری بوتاکس ابرو بین 4 تا 6 ماه یا حتی تا یک سال نیز گزارش شده است. هنگامی که متوجه شدید اثر بوتاکس از بین رفته است و ابروهایتان به همان حالت معمولی و اول خود بازگشته، می‌توانید مجدداً تزریق بوتاکس ابرو را انجام دهید. هزینه بوتاکس ابرو با عوامل مختلفی تعیین می‌شود و بر اساس روش مورد استفاده و همچنین میزان مهارت پزشک و مواد مورد استفاده در انجام بوتاکس، این هزینه متغیر است.

بوتاکس دور چشم

بوتاکس دور چشم
بوتاکس دور چشم، نوعی جراحی غیر تهاجمی و کم خطر است که برای برطرف کردن چین و چروک دور چشم انجام می‌شود. تزریق بوتاکس به ناحیه دور چشم می‌تواند ناهمواری های این قسمت از چهره را به طور چشمگیری کاهش دهد و باعث جوان سازی و شادابی پوست گردد.
همانطور که می‌دانید؛ مهمترین دلیل‌ ایجاد چین و چروک در ناحیه صورت و بخصوص اطراف چشم، حرکت مکرر عضلات صورت می‌باشد. به همین دلیل در این فرایند، بوتاکس تزریق شده به اطراف چشم می‌تواند با مسدود کردن انقباضات عضلانی از حرکات عضلات جلوگیری کرده و باعث برطرف شدن چین چروک دور چشم شود.
بوتاکس از سه عنصر اصلی، شامل سم بوتولینوم، آلبومین و کلرید سدیم تشکیل می‌شود که اصلی ترین ماده بوتاکس سم بوتولینوم بوده و از نوعی باکتری به وجود می‌آید. این نوع سم نقش مهمی در برطرف کردن چین و چروک ها دارد چون باعث جلوگیری از انقباض عضلات می‌شود.
در این شکل روال کار به این صورت است که وقتی فرمان حرکت عضلات از طریق سیگنال های عصبی ارسال می‌شود، سم بوتولینوم بوتاکس تزریق شده به آن ناحیه از بدن بخصوص اطراف چشم فعال شده و باعث غیر فعال شدن این سیگنال های ارسالی می‌شود و از حرکت عضلات جلوگیری می‌کند.
تزریق بوتاکس به عضله مورد نظر باعث مسدود شدن تکان های عصبی آن عضله شده و عضله نمی‌تواند حرکت کند به این شکل عضله شل شده و چین و چروک های پوستی از بین می روند.‌

بوتاکس خط خنده

بوتاکس خط خنده
بوتاکس خط خنده از روش های آزموده شده و موثر است که می‌تواند به سرعت باعث از بین رفتن خطوط و چین و چروک پوست در اثر لبخند زدن شود. چین نازولبیان یا خط خنده یک بخش طبیعی از صورت افراد مختلف بوده و عیب محسوب نمی‌شود.
این عارضه به صورت کم و زیاد در افراد مختلف به جز افرادی که دچار فلج عضلانی هستند و یا کودکان دیده می‌شود‌. چین نازولبیال دو خط در کناره دهان می‌باشد که از کناره پره بینی شروع شده و تا گوشه دهان ادامه پیدا می‌کند. هرچه سن بالاتر برود این خط در هنگام خندیدن عمیق تر ‌شده و خط های دیگری هم در کنار آن در هنگام خندیدن هویدا می‌شود.
هرچه سن افزایش پیدا کند عضلات صورت شل شده و این خطوط نمایان تر می‌شوند که ممکن است باعث برهم خوردن تناسب صورت گردند. حرکت ماهیچه های اطراف دهان در هنگام خندیدن، صحبت کردن و … باعث ایجاد ناهمواری و چین و چروک در اطراف دهان می‌شود که به مرور عمیق و دائمی می‌شوند.
علت اصلی این خطوط را می توان حرکت ماهیچه ها دانست که افزایش سن و افتادگی پوست مزید بر علت می‌شود. بهترین روش برای برطرف کردن این مشکل استفاده از بوتاکس می‌باشد. با این روش ماهیچه های آن ناحیه غیر فعال شده و با گذشت زمان کلاژن از دست نمی‌دهند و چین و چروک اطراف دهان از بین می‌رود.‌

بوتاکس خط اخم

بوتاکس خط اخم
خط اخم به خطوط روی پیشانی گفته می شود که به وضوح جلب توجه کرده و با افزایش سن برجسته تر می‌شوند که اگر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نشود ممکن است موجب بر هم خوردن تناسب چهره شود.‌ یکی از روش های خوب برای برطرف کردن خط اخم استفاده از بوتاکس می‌باشد.
بوتاکس که به نواحی مشخص صورت تزریق می‌شود حاوی ماده ای به نام سم بوتولینوم است که پس از تزریق و انتقال به زیر پوست باعث می‌شود تا انقباضات عضله که در اثر لرزش عضلانی به وجود می‌آید از بین برود. وقتی که سن افزایش پیدا می ‌کند پوست سفتی و انعطاف پذیری خود را از دست داده و نمی‌تواند به شرایط دوران جوانی باز گردد.
افزایش سن باعث کاهش کلاژن پوست می‌شود که کند شدن روند ترمیم سلول های پوستی را در پی خواهد داشت و به طبع باعث برجسته شدن خطوط و چروک روی پوست می‌شود تزریق بوتاکس می‌تواند با غیر فعال کردن لرزش های عصبی باعث از بین رفتن خط اخم یا چین و چروک پیشانی شود.

بوتاکس لبخند لثه ای

بوتاکس لبخند لثه ای
لثه بافتی در داخل دهان است که در غشاء مخاطی و بالای آرواره قرار می‌گیرد.‌ گاهی برخی از افراد به دلایل مختلف هنگام خندیدن، لثه و دندان های جلویی آن ها بیش از حد نمایان می شود. لبخند لثه در بعضی از افراد ناخوشایند بوده و باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها می‌ گردد.
ممکن است دلایل مختلف موجب لبخند لثه شود و راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد که یکی از روش های رایج و موثر برای درمان این نابهنجاری تزریق بوتاکس است.
در این روش با استفاده از تزریق بوتاکس‌ باعث غیر فعال شدن عضلات لب شده و مانع از رسیدن ارتعاشات و سیگنال ها ارسالی به این مناطق از دهان می‌شوند، در نتیجه استفاده از این نوع درمان مانع بالا رفتن بیش از حد لب بالا در هنگام‌ خندیدن می‌شود.

فواید بوتاکس

فواید بوتاکس
بوتاکس از یک باکتری مشتق می‌شود، به این شکل که کلستریدیوم بوتولینوم برای درمان اسپاسم ماهیچه ای پرورش داده شده و از توانایی انجماد و غیر فعال کردن آن برخوردار است. بعد از کشف آن محققان خیلی زود شروع به کشف توانایی های بوتاکس برای کاهش چروک و خطوط ریز چهره کردند.
از فواید درمانی بوتاکس می‌توان به تسکین و درمان میگرن اشاره کرد. متخصصان پزشکی به نتایج اطمینان بخشی در این زمینه دست پیدا نکرده اند ولی قرائن و شواهد نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس باعث انسداد عصبی یا غیر فعال شدن آن ها می‌شود به همین دلیل سیگنال های درد به مغز منعکس نمی‌شود.
از بوتاکس می‌توان برای از بین بردن عوارض فلج بل استفاده کرد که باعث آسیب دیدن و انقباض ماهیچه های صورت می‌شوند. تزریق بوتاکس می تواند مشکلات عرق کردن زیاد صورت و پیشانی را رفع کند از دیگر فواید بوتاکس می‌توان به موارد دیگری مثل جلوگیری از بزرگ شدن پروستات، جلوگیری از ادرار غیر ارادی، سفتی و چرخش عضلات و … اشاره کرد.

بعد از بوتاکس چه باید کرد

بعد از بوتاکس چه باید کرد
درمان گر بوتاکس یک ماده بر پایه سم باکتری می‌باشد که در زمینه آرایشی بهداشتی کاربرد دارد و با سرنگ های مخصوص به قسمت های مورد نظر افراد مختلف تزریق می‌شود که به صورت موقت باعث غیرفعال شدن عضلات صورت شده و چین و چروک صورت را از بین می‌برد.
یکی از نکات مهمی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت شود چگونگی شستشوی صورت است. اکثر پزشکان معتقدند که بعد از انجام بوتاکس لازم نیست زمان زیادی در شستشوی محل تزریق تاخیر ایجاد شود. حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید نسبت به شست و شوی صورت اقدام گردد.
با این حال در شرایط اضطراری اگر فردی بعد از بوتاکس به فاصله کم مجبور به شست و شوی صورت خود شود می‌تواند به آرامی آب را روی صورت خود بریزد به شکلی که پوست خود را ماساژ ندهد. بعد از بوتاکس برای شستن صورت می‌توان از اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که با آب خیسانده شده است استفاده کرد.
این کار بایستی به آرامی و بدون کوچکترین فشاری انجام شود تا تحت هیچ شرایطی پوست ناحیه تزریق تکان نخورد، چون این کار ممکن است باعث شود بوتاکس تزریق شده به نواحی اطراف محل تزریق منتقل شده و عوارضی را به دنبال داشته باشد.‌

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست میشود

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست میشود
بوتاکس با توجه به فوایدی که برای بدن دارد عارضه خاص و ماندگاری ندارد. بوتاکس به هیچ وجه باعث شل شدن و افتادگی پوست نمی‌شود، بوتاکس عضلات صورت را فلج و غیر فعال می‌کند. اما افتادگی پوست ربطی به عضلات صورت ندارد.
شل شدن و افتادگی پوست بیشتر به دلیل افزایش سن و سال و لاغر شدن ناگهانی در سنین بالای 30 سالگی اتفاق می‌افتد و بطور خاص در خانم ها می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی زمان یائسگی باشد.
به زبان ساده می‌توان اینگونه گفت که در واقع شل شدن و افتادگی پوست در اثر کاهش کلاژن و چربی زیر پوست اتفاق می‌افتد که با مراجعه به یک پزشک حاذق و ماهر با تزریق بوتاکس در دورهای زمانی مشخص می‌توان بر این مشکل فائق آمد.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

فیلر بهتر است یا بوتاکس
بوتاکس و فیلر های پوستی در واقع کارکردی مشابه دارند ولی می‌توانند برای درمان چین و چروک های متفاوت روی پوست انجام شوند. هرچند هر دو درمان از طریق تزریق انجام می‌شوند با این حال هر دو گزینه کاربردشان تا حدی با هم متفاوت است.
فیلر های پوستی هم مثل بوتاکس برای درمان چین و چروک های پوست استفاده می‌شوند. اما از فیلر بیشتر برای درمان خطوط لبخند استفاده می‌شود هرچند ممکن است بنابر نظر پزشک در جاهای مختلف بدن مورد استفاده قرار گیرند. هرچند فیلرهای پوستی در درمان چین و چروک موثرتر هستند و اثر طولانی تری در مقایسه با بوتاکس دارند.
اما نباید از این موضوع غافل شد که تزریق بوتاکس می‌تواند بدون عمل جراحی و گذراندن دوران نقاهت به شکل موثر و موفق انجام شود. بوتاکس گزینه ای ارزان تر است که البته هزینه آن نسبت به محل تزریق و درمان ممکن است متفاوت باشد. همچنین باید توجه داشت که امکان دارد استفاده از روش فیلر نسبت بوتاکس عوارض و هزینه بیشتری داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.