تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش های موجود برای رفع چین و پروک صورت است که توسط افراد به وفور انجام می شود. با اینحال در تزریق بوتاکس نکاتی را باید رعایت کرد. ما در این مقاله سعی کرده ایم که این موراد را بازگو کنیم.

تزریق بوتاکس

دارویی که امروزه با نام بوتاکس می شناسیم درواقع همان سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است که عمدتا افراد برای رفع چروک های سطحی ناحیه پیشانی، اطراف چسم یا خط اخم بین ابروهای خود استفاده می کنند. 

تاثیر تزریق بوتاکس توسط پزشک، حدود دو تا سه روز طول می کشد، درواقع شما در لحظه تزیبق بوتاکس هیچ تاثیری مشاهده نخواهید کرد. پس از این موضوع نگران نشوید. تاثیرات اولیه دو تا سه روز و تاثیر نهایی بعد از دو هفته مشاهده می شود و فرد می تواند در صورت نیاز برای ترمیم مجدد به پزشک مراجعه کند. ترمیم برای رفع ایرادات نقاط تزریق شده است که ممکن است نامتقارن باشد. در مواردی نیز دوز تزریق شده در نقاط مدنظر نیازمند بوتاکس مجدد در دوز کمتر است تا این نواحی کاملا بی تحرک شود. 

برخی افراد بر براین تصور هستند که تزریق یکبار بوتاکس کافی است اما بوتاکس دائمی نبوده و حدود 4تا6 ماه تاثیر آن باقی می ماند. پس از آن می توانید مجددا برای تزریق بوتاکس پیشانی، نواحی دور چشم و خط اخم اقدام کنید. در صورت عدم مراجعه برای بوتاکس می تواند به مرور چین و چروکها را در صورت نمایان کند.

داروی مورد استفاده در مطب دکتر مهسا هنرور دیسپورت انگلیس دارای مجوز وزارت بهداشت ایران است.

متاسفانه اکثر مراکز بعلت هزینه پایین از بوتاکس های چینی که با عنوان کانادایی عرضه میشود استفاده می کنند که عوارض این بوتاکس ها بیشتر و ماندگارتر خواهد بود و مورد تایید وزارت بهداشت هم نمی باشند و ممکن است بعد از چند بار تزریق بوتاکس در بدن آنتی بادی بر علیه آن تولید شود و درنتیجه طی تزریق های بعدی هیچ تاثیری نخواهند داشت .

اگر بدنبال محو سريع چين هاى پيشانى و دور چشم هستيد بهترين گزينه تزريق بوتاكس مى باشد.بوتاكس نوع سم است كه به مقدار خيلى كم به عضله مورد نظر تزريق ميشود و باعث فلج موقت عضله مى گردد.

انواع چین

١ – چین های پسیو:

چین هایی است که در صورت حرکات چهره نمایان می شود. یعنی در حالت کلی خطوطی در ناحیه پیشانی، خط اخم یا اطراف چشم وجود ندارد اما در زمان اخم کردن، بالا بردن پیشانی و یا خطوط پنجه کلاغی در زمان خندیدن اطراف چشم مشاهده می شود. این موضوع به سن ارتباطی ندارد و افراد با سن کم هم ممکن است دچار شوند. 

2 – چین های اکتیو:

چین های اکتیو چین هایی هستند که در حالت کلی صورت و بدون هیچ حرکتی در صورت دیده می شوند. در صورتی که این چین ها مورد بی توجهی قرار گیرند به مرور زمان عمیق تر شده و در چهره دائمی باقی می ماند. اینکه بوتاکس تا چه اندازه روی این چین ها تاثیر دارد بستگی به زمانی است که برای تزریق اقدام شود. در صورت دائمی و عمیق شده این چین ها نتیجه ای که ممکن بود تا قبل از ایجاد این خطوط در چهره، از بوتاکس بگیرند کمتر است. تاثیر منطقی از بوتاکس در این شرایط کمتر از 70 درصد است.   

از آنجا كه شروع اثر بوتاكس دو روز طول مى كشد و در عرض دوهفته به حداكثر اثر مى رسد توصيه مى كنم چنانچه قصد شركت در مراسم خاصى را داريد حداقل دو تا سه هفته قبل اقدام به تزريق بوتاكس نماييد.

انواع بوتاکس در بازار ایران

انواع بوتاکس در بازار ایران

مهمترین برندهای بوتاکس در ایران عبارتست از: 

 • دیسپورت انگلیسی: این برند گرانترین نوع بوتاکس در ایران است
 • نورونکس کره ای
 • کنیتوکس چینی (معروف به بوتاکس کانادایی)

با توجه به اینکه در سال های اخیر به دلایل مختلف بوتاکس های معروف از برندهای خارجی کمتر در ایران یافت می شود طبق تجربه تمام انواع بوتاكس ها چنانچه از محل معتبر تهيه شوند اثر و ماندگارى يكسانى دارند.بسته به واكنش و قدرت عضلات فرد ماندگارى سه تا هشت ماه دارند.

مهمترين مسأله در تزريق بوتاكس تكنيك صحيح و دوز كافى و درست بوتاكس و رعايت توصيه هاى پزشك پس از انجام تزريق مى باشد.

در اين صورت تزریق بوتاكس هيچ عارضه اى نخواهد داشت و كاملا بى خطر است.البته توجه داشته باشيد كه بوتاكس فقط براى تزريق در يك سوم فوقانى صورت داراى تاييديه وزارت بهداشت آمريكا و اروپا است.

چند نكته در تزريق بوتاكس كه بايد بدانيد

چند نكته در تزريق بوتاكس كه بايد بدانيد:

 1. در بعضى افراد ابروها نامتقارن است كه اين اشكال توسط پزشك با تجربه قابل اصلاح است و اگر چنانچه بوتاكس در تمام نقاط به طور يكسان تزريق شود دچار عدم تقارن در ابروها مى شويد.
 2. در افراد با سن بالاتر كه دچار افتادگى پلك هستند يا به اصطلاح عاميانه پلك بالايى پف دار دارند عضلات پيشانى به طور جبرانى براى اينكه پلك در محدوده بينايى فرد اختلال ايجاد نكند ابرو و پلك را تاحدى بالا مى كشد كه با تزريق بوتاكس اين عملكرد جبرانى از بين مى رود و افتادگى پلك مشخص تر مى شود بنابراين پزشك حتما قبل از تزريق بوتاكس بايد اين مساله را برايتان توضيح دهد.
 3. بالابردن ابروها یکی از مواردی است که مراجعان از پزشک می خواهند. این نکته را در نظر داشته باشید که بالا بردن ابروها در زمان تزریق مشاهده نمی شود. دو تا سه روز طول می کشد تا شما آرام آرام بالا رفتن ابروها را پس از تزریق ببینید. پس از دو هفته در زمان ترمیم می توانید میزان بالا رفتن ابروها را کمتر کرد اما نمی توان از حد خاصی بالاتر برد. 
 4. نکته دیگری که باید قبل از تزرق بوتاکس به آن توجه کنید مشاوره با پزشک درباره میزان و نوع تاثیر بوتاکس است. چرا که بعد از بوتاکس نقطه مورد نظر بی حرکت خواهد ماند، اگر این موضوع برای شما ناخوشایند است حتما سوالات خود را از پزشک بپرسید. البته به این نکته توجه کنید که بوتاکس قرار نیست چهره مصنوعی به شما بدهد. 

افزوده شد: [/av_textblock]

میکرونیدلینگ دکتر هنرور

افزوده شد:

کلینیک لیزر مو و زیبایی دکتر هنرور مجهز به دستگاه های استاندارد روز دنیا در زمینه خدمات زیبایی و کادری مجرب و متخصص می باشد. خدمات ما شامل موارد زیر می باشد :

لیزر موهای زائد , میکرونیدلینگ , آر اف فرکشنال , پلاسما جت , لیفت پلک با پلاسماجت , لاغری موضعی با دستگاه , میکرودرم ابرژن

برای تعیین وقت ویزیت و یا مشاوره می توانید با مشاره های ما تماس بگیرید.

٠٢١٦٦٥٦١٦٨٦ – ٠٢١٦٦٥٦١٦٨٧ – ٠٩٣٥٩٠٩٠٩٨١

سم بوتولینوم که امروزه تحت عنوان بوتاکس می شناسیم در واقع معروفترین برند آن است. بوتاکس نخستین بار توسط شرکت آلرگان ساخته و عرضه شد. این نام ریشه اصلی بوتولینومی است که در همه دنیا آن را به نام بوتاکس با برندهای مختلف می شناسند. 

انواع مارک‌های بوتاکس عبارتند از:

 1. بوتاکس

بوتاکس اسم یک برند برای Botulinum Toxin نوع A است که توسط شرکت Allergan ساخته شده است. بوتاکس خیلی سریع به یکی از معروفترین درمان‌های زیبایی و ضدپیری در دنیا تبدیل شد و تعداد زیادی از پزشکان و مشاوران زیبایی در سراسر دنیا به آن اعتماد دارند و از آن استفاده می‌کنند.

ماندگاری بوتاکس بین سه تا چهار ماه است. البته ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعالی باشد که منجر به بروز واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. بنابراین قبل از تزریق بوتاکس، در صورت داشتن هرگونه حساسیتی، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. دیسپورت

دیسپورت یک ماده‌ی شل ‌کننده عضلات است که از سم بوتولینیوم نوع A ساخته می‌شود. این دارو هم برای زیبایی و هم درمان کاربرد دارد. دیسپورت محصولی از شرکت گالدرمای انگلیس است. این مارک یکی از محبوب‌ترین انواع بوتاکس در دنیا، به ویژه در انگلستان است.

دیسپورت بیش از هر چیزی، برای بهبود موقتی خطوط گلابلای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این خطوط در قسمت پیشانی و بین ابروها به وجود می‌آیند و با افزایش سن، بیشتر و عمیق‌تر می‌شوند. این ماده در بیماران بالغ زیر ۶۵ سال عملکرد بسیار خوبی داشته است. پس این مارک بیشتر برای بوتاکس پیشانی و ابرو استفاده می‌شود و مناسب‌تر است. ماندگاری دیسپورت سه تا چهار ماه است.

 1. زئومین

زئومین یکی دیگر از انواع بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که برای بهبود خطوط اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو به کار می‌رود. این سم فعالیت عصبی عضلات را مسدود می‌کند و فعالیت آنها را به طور موقتی کاهش می‌دهد.

اثرات تزریق زئومین طی یک هفته پدیدار می‌شود و حدود 3 تا ۶ ماه ماندگاری دارد. تزریق این دارو نیز مثل انواع دیگر بوتاکس به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

 1. مصپورت

مصپورت-تزریق بوتاکس

مصپورت بهترین برند بوتاکس ایرانی است که با برندهای مشابه خارجی در رقابت است. این دارو برای از بین خطوط اخم بین ابروها تزریق می‌شود و مورد تأیید سازمان سلامت و دارو می‌باشد. این برند ایرانی به حدی معتبر و با کیفیت است که در کشورهای دیگر (به ویژه کشورهای آسیایی) طرفداران زیادی پیدا کرده است. حتی برخی از افراد از کشورهای دیگر برای تزریق بوتاکس به ایران می‌آیند و این برند ایرانی را ترجیح می‌دهند زیرا مصپورت علاوه بر مقرون به صرفه بودن، دارای کمترین عوارض جانبی است.

اثرات تزریق مصپورت معمولاً 3 تا ۱۰ روز پس از انجام تزریق نمایان می‌شود. ماندگاری این دارو بین 4 تا ۶ ماه می‌باشد.

 1. آزالور

آزالور یک نوع سم بوتولونیوم نوع A است که از اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت عنوان برند دیسپورت در انگلیس عرضه می‌شود. این دارو در سال ۲۰۰۹ برای مصارف آرایشی و بهداشتی در انگلیس به تأیید رسید و از آن پس با نام آزالور برای رفع خطوط گلابلا مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج تزریق این دارو 2 تا 3 روز پس از درمان ظاهر می‌شود. ماندگاری این دارو 4 تا 5 ماه می‌باشد، اما فاصله‌ی درمان نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد چون خطر تشکیل آنتی‌بادی را افزایش می‌دهد.

 1. نورونوکس

نورونوکس نوعی سم بوتولینوم نوع A کمپلکس (۱۰۰ واحدی) است و محصول شرکت Medy-Tox سمی‌باشد. دانشمندان کره‌ای در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بر روی این سم تحقیق و مطالعه کردند و در نهایت در سال ۲۰۰۰ نورونوکس را به عنوان یک محصول بیو دارو در بازار عرضه کردند. این یکی از بهترین برندها در میان برندهای مشابه می‌باشد. ماندگاری نورونوکس معمولاً 3 تا 4 ماه است.

 1. درماتوکس

درماتوکس درواقع جدیدترین نوع بوتاکس است با کارایی هایی به مراتب بیشتر از بوتاکس های مرسوم در بازار. درماتوکس علاوه بر از بین بردن چین و چروک قابلیت درمان جای زخم، منافذ پوستی، جای جوش و موارد مشابه را دارد.

درماتوکس با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز در ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود. روند درمان با این دارو حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و اثرات آن یک تا دو هفته بعد از تزریق روی پوست نمایان می‌شود.
ماندگاری درماتوکس بین 3 تا 9 ماه است که به عوامل گوناگونی مثل محل تزریق، میزان چین و چروک‌های پوست، سن فرد و غیره بستگی دارد

سن مناسب برای بوتاکس

سن مناسب برای بوتاکس

این سوال که سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه زمانی است؟ سوال مهمی است که باید افراد به آن توجه داشته باشند. اینکه مناسبترین سن برای دریافت بهترین نتیجه برای تزریق بوتاکس را زمانی می دانند که هنوز چین و چروک های در سن پایین دائمی نشده اند. هر چه سن فرد افزایش پیدا کند این خطوط و چین و چروک ها ماندگارتر می شوندو در نتیجه تاثیر بوتاکس کاهش می یابد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا تزریق بوتاکس به نواحی مختلف بدن، از جمله صورت دردناک است و یا موجب احساس ناراحتی می‌شود یا خیر؟

به طور کلی باید گفت که تزریق بوتاکس برای هیچ کسی سخت و دشوار نیست و تزریق فقط ظرف چند دقیقه به طور کامل به اتمام می‌رسد. همچنین این درمان زیبایی اصلاً درد ندارد و فرد می‌تواند بدون نگرانی و هراس از درد، این کار را انجام دهد. فقط ممکن است پس از تزریق، فرد کمی دچار سرگیجه یا حالت تهوع شود که این امر طبیعی بوده و فوراً برطرف می‌شود. در هر صورت فرد فقط باید سعی کند از ترس، استرس و تلقین درد دوری نماید. در بیشتر موارد فرد با تلقین به خود، استرس و نگرانی را دو برابر می‌کند اما این نگرانی‌ و استرس کاملاً بی‌مورد است.

بوتاکس چند روز بعد اثر می‌کند؟

در بیشتر موارد یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد از مواقع، بوتاکس بعد از چهار روز تا یک هفته اثر می‌کند و نتایج آن نمایان می‌شود، حتی گاهی اوقات سریعتر عمل می‌کند، مثلاً بعد از دو تا سه روز. اما واقعیت این است که مراجعه کننده باید دو هفته کامل منتظر بماند تا اثر کامل تزریق روی چین و چروک‌های او پدیدار گردد. ۲۰ درصد آخرِ اثر تزریق ممکن است طی روزهای آخر بروز کند و معمولاً نباید در بروز اثرات بوتاکس افراط شود زیرا می‌تواند صورت را سفت و متورم نشان دهد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است

در رابطه با ماندگاری بوتاکس باید بگوییم که همانند دیگر روش‌های جوانسازی، ماندگاری این روش نیز در افراد مختلف فرق دارد اما اثر آن به طور میانگین بین 4 تا 6 ماه و در برخی موارد تا حدود 9 ماه باقی خواهد ماند و پس از آن باید تزریق مجدد انجام شود.

بوتاکس زیر چشم

بوتاکس زیر چشم

نواحی دور چشم از جمله حساس‌ترین نواحی بدن انسان است که در صورت بروز چین و چروک یا برای جلوگیری از آنها می‌توان از تزریق بوتاکس در این نواحی استفاده کرد اما اگر در تزریق بوتاکس یا هرگونه عمل زیبایی در این نواحی مشکلی به وجود بیاید، عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. پس برای تزریق بوتاکس در نواحی اطراف چشم حتماً به یک پزشک مجرب مراجعه کنید. هزینه تزریق بوتاکس زیر چشم و نواحی اطراف چشم کاملاً متغیر است و علاوه بر نوع برند بوتاکسی که انتخاب می‌کنید، میزان تزریق و کلینیکی که انتخاب می‌کنید نیز اهمیت بسیاری در تعیین هزینه دارد. ماندگاری بوتاکس زیر چشم معمولاً تا شش ماه می‌باشد.

بوتاکس گردن

بوتاکس گردن

تزریق بوتاکس در گردن اهداف متفاوتی دارد که یکی از مهمترین آنها از بین بردن خطوط چین و چروک بر روی گردن است. تزریق بوتاکس گردن برای موارد پزشکی و درمانی نیز انجام می‌شود و می‌توان برای درمان بسیاری از بیماری‌های مرتبط با حنجره و گردن از آن استفاده کرد. برخی از افرادی که دارای لکنت زبان و یا مشکلات تکلم هستند نیز می‌توانند با تزریق بوتاکس داخل عضلات گردن توانایی تکلم را بهبود ببخشند. همچنین افرادی که دارای تیک‌های کلامی هستند می‌توانند از تزریق بوتاکس گردن استفاده کنند تا تعداد حملات تیک‌های گفتاری آنها کمتر شود. البته هنوز منابع چندان موثقی در این زمینه وجود ندارد و این درمان فقط در عده‌ای از افراد موفقیت‌آمیز بوده است. لرزش صدا نیز یکی دیگر از بیماری‌های مربوط به حنجره است که می‌توان برای درمان آن از تزریق بوتاکس در عضلات گردن استفاده کرد. این بیماران با تزریق دوره‌ای بوتاکس تا 8 جلسه توانسته‌اند تا حدود زیادی لرزش صدای خود را کنترل کنند. در نتیجه بوتاکس فقط برای از بین بردن چین و چروک‌های پوست استفاده نمی‌شود و کاربردهای درمانی مفیدی نیز دارد.

ماندگاری بوتاکس گردن معمولاً تا شش ماه می‌باشد. بهتر است قبل از تزریق بوتاکس حتماً یک جلسه مشاوره با پزشک خود برگزار کنید تا از هزینه‌ها و شرایط عمل مطلع شوید زیرا قیمت دقیق این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد و در کلینیک‌های مختلف با توجه به امکانات آنها متفاوت است.

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس به عنوان یک راهکار برای زیبایی و جوانسازی پوست به جنسیت افراد ربطی ندارد و همه زنان و مردان در صورت نداشتن حساسیت به این دارو، می توانند برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت از آن استفاده کنند.
هزینه تزریق بوتاکس صورت نیز به عوامل مختلفی مثل دوز بوتاکس تزریقی، مهارت پزشک و نیز کلینیک مربوطه بستگی دارد. ماده بوتاکس به وسیله‌ی سوزن‌های بسیار ریز و مخصوصی در نواحی مورد نظر صورت بدون نیاز به بیهوشی فقط ظرف چند دقیقه تزریق می‌شود. ۵ تا ۶ ماه بعد از تزریق اول بوتاکس، برای ماندگاری بیشتر باید تزریق تکرار شود. هزینه بوتاکس صورت با توجه به ناحیه‌ی تزریق و مهارت پزشک و امکانات کلینیک تعیین می‌شود که در افراد مختلف، متفاوت است.

بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی برای شل و آرام کردن عضلات پیشانی و رفع چین و چروک موجود بر روی پیشانی انجام می‌شود و در نتیجه چین و چروک‌های پیشانی ناپدید خواهند شد. پس از تزریق بوتاکس، عضلات صورت در حالت عادی دیگر نمی‌توانند تغییر حالت پیدا کنند و فشرده شوند و در نتیجه چین و چروک‌های روی پوست از بین خواهند رفت. قیمت بوتاکس پیشانی بستگی به برند بوتاکس و مقدار مواد مصرف شده دارد. ماندگاری بوتاکس پیشانی تا 6 ماه می‌باشد.

بوتاکس ابرو

بوتاکس ابرو

برای رفع چین و چروک‌ها و خطوط بین ابروها از بوتاکس کردن ابرو استفاده می‌شود. بوتاکس ابروها باعث توقف رشد چین و چروک‌ها در اطراف ابرو می‌شود و این کار را با متوقف و یا ضعیف کردن حرکات آن دسته از عضلاتی که باعث چروک پوست می‌شوند، انجام می‌دهد.

پزشک معمولاً مقدار مورد نیاز از بوتاکس را در زیر پوست تزریق می‌کند. این کار باعث از کار افتادن موقتی عضلات حرکتی موجود در آن ناحیه از پوست می‌شود. در نتیجه وقتی عضلات حرکتی از کار می‌افتند، افتادگی ابروهای فرد رفع شده و ابروها به سمت بالا کشیده می‌شوند.

معمولاً ماندگاری بوتاکس ابرو بین 4 تا 6 ماه یا حتی تا یک سال نیز گزارش شده است. هنگامی که متوجه شدید اثر بوتاکس از بین رفته است و ابروهایتان به همان حالت معمولی و اول خود بازگشته، می‌توانید مجدداً تزریق بوتاکس ابرو را انجام دهید. هزینه بوتاکس ابرو با عوامل مختلفی تعیین می‌شود و بر اساس روش مورد استفاده و همچنین میزان مهارت پزشک و مواد مورد استفاده در انجام بوتاکس، این هزینه متغیر است.

بوتاکس دور چشم

بوتاکس دور چشم

ظهور خطوط و چروک های دور چشم در زمان خندیدن که معروف به خطوط پنجه کلاغی است را می توان با تزریق بوتاکس دور چشم رفع کرد. تزریق بوتاکس در این نقطه خطر ندارد و روشی غیرتهاجمی به شمار می آید. نتیجه این تزریق می تواند زیبایی چهره و جوانی پوست را به همراه داشته باشد.

همانطور که می‌دانید؛ مهمترین دلیل‌ ایجاد چین و چروک در ناحیه صورت و بخصوص اطراف چشم، حرکت مکرر عضلات صورت می‌باشد. به همین دلیل در این فرایند، بوتاکس تزریق شده به اطراف چشم می‌تواند با مسدود کردن انقباضات عضلانی از حرکات عضلات جلوگیری کرده و باعث برطرف شدن چین چروک دور چشم شود.
بوتاکس از سه عنصر اصلی، شامل سم بوتولینوم، آلبومین و کلرید سدیم تشکیل می‌شود که اصلی ترین ماده بوتاکس سم بوتولینوم بوده و از نوعی باکتری به وجود می‌آید. این نوع سم نقش مهمی در برطرف کردن چین و چروک ها دارد چون باعث جلوگیری از انقباض عضلات می‌شود.
در این شکل روال کار به این صورت است که وقتی فرمان حرکت عضلات از طریق سیگنال های عصبی ارسال می‌شود، سم بوتولینوم بوتاکس تزریق شده به آن ناحیه از بدن بخصوص اطراف چشم فعال شده و باعث غیر فعال شدن این سیگنال های ارسالی می‌شود و از حرکت عضلات جلوگیری می‌کند.
تزریق بوتاکس به عضله مورد نظر باعث مسدود شدن تکان های عصبی آن عضله شده و عضله نمی‌تواند حرکت کند به این شکل عضله شل شده و چین و چروک های پوستی از بین می روند.

بوتاکس خط خنده

بوتاکس خط خنده
بوتاکس خط خنده از روش های آزموده شده و موثر است که می‌تواند به سرعت باعث از بین رفتن خطوط و چین و چروک پوست در اثر لبخند زدن شود. چین نازولبیان یا خط خنده یک بخش طبیعی از صورت افراد مختلف بوده و عیب محسوب نمی‌شود.
این عارضه به صورت کم و زیاد در افراد مختلف به جز افرادی که دچار فلج عضلانی هستند و یا کودکان دیده می‌شود‌. چین نازولبیال دو خط در کناره دهان می‌باشد که از کناره پره بینی شروع شده و تا گوشه دهان ادامه پیدا می‌کند. هرچه سن بالاتر برود این خط در هنگام خندیدن عمیق تر ‌شده و خط های دیگری هم در کنار آن در هنگام خندیدن هویدا می‌شود.
هرچه سن افزایش پیدا کند عضلات صورت شل شده و این خطوط نمایان تر می‌شوند که ممکن است باعث برهم خوردن تناسب صورت گردند. حرکت ماهیچه های اطراف دهان در هنگام خندیدن، صحبت کردن و … باعث ایجاد ناهمواری و چین و چروک در اطراف دهان می‌شود که به مرور عمیق و دائمی می‌شوند.
علت اصلی این خطوط را می توان حرکت ماهیچه ها دانست که افزایش سن و افتادگی پوست مزید بر علت می‌شود. بهترین روش برای برطرف کردن این مشکل استفاده از بوتاکس می‌باشد. با این روش ماهیچه های آن ناحیه غیر فعال شده و با گذشت زمان کلاژن از دست نمی‌دهند و چین و چروک اطراف دهان از بین می‌رود.‌

بوتاکس خط اخم

بوتاکس خط اخم
خط اخم به خطوط روی پیشانی گفته می شود که به وضوح جلب توجه کرده و با افزایش سن برجسته تر می‌شوند که اگر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نشود ممکن است موجب بر هم خوردن تناسب چهره شود.‌ یکی از روش های خوب برای برطرف کردن خط اخم استفاده از بوتاکس می‌باشد.
بوتاکس که به نواحی مشخص صورت تزریق می‌شود حاوی ماده ای به نام سم بوتولینوم است که پس از تزریق و انتقال به زیر پوست باعث می‌شود تا انقباضات عضله که در اثر لرزش عضلانی به وجود می‌آید از بین برود. وقتی که سن افزایش پیدا می ‌کند پوست سفتی و انعطاف پذیری خود را از دست داده و نمی‌تواند به شرایط دوران جوانی باز گردد.
افزایش سن باعث کاهش کلاژن پوست می‌شود که کند شدن روند ترمیم سلول های پوستی را در پی خواهد داشت و به طبع باعث برجسته شدن خطوط و چروک روی پوست می‌شود تزریق بوتاکس می‌تواند با غیر فعال کردن لرزش های عصبی باعث از بین رفتن خط اخم یا چین و چروک پیشانی شود.

بوتاکس لبخند لثه ای

بوتاکس لبخند لثه ای
خنده لثه ای عنوانی است که برای افرادی به کار می رود که در زمان خندیدن علاوه بر دندان ها بخش زیادی از لثه آن ها نیز مشاهده می شود، نارضایتی از عدم زیبایی و احساس ناخوشایند این افراد را ناچار به تزریق بوتاکس برای اصلاح طرح لبخندشان می کند.
ممکن است دلایل مختلف موجب لبخند لثه شود و راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد که یکی از روش های رایج و موثر برای درمان این نابهنجاری تزریق بوتاکس است.
در این روش با استفاده از تزریق بوتاکس‌ باعث غیر فعال شدن عضلات لب شده و مانع از رسیدن ارتعاشات و سیگنال ها ارسالی به این مناطق از دهان می‌شوند، در نتیجه استفاده از این نوع درمان مانع بالا رفتن بیش از حد لب بالا در هنگام‌ خندیدن می‌شود.

فواید بوتاکس

فواید بوتاکس
بوتاکس از یک باکتری مشتق می‌شود، به این شکل که کلستریدیوم بوتولینوم برای درمان اسپاسم ماهیچه ای پرورش داده شده و از توانایی انجماد و غیر فعال کردن آن برخوردار است. بعد از کشف آن محققان خیلی زود شروع به کشف توانایی های بوتاکس برای کاهش چروک و خطوط ریز چهره کردند.
از فواید درمانی بوتاکس می‌توان به تسکین و درمان میگرن اشاره کرد. متخصصان پزشکی به نتایج اطمینان بخشی در این زمینه دست پیدا نکرده اند ولی قرائن و شواهد نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس باعث انسداد عصبی یا غیر فعال شدن آن ها می‌شود به همین دلیل سیگنال های درد به مغز منعکس نمی‌شود.
از بوتاکس می‌توان برای از بین بردن عوارض فلج بل استفاده کرد که باعث آسیب دیدن و انقباض ماهیچه های صورت می‌شوند. تزریق بوتاکس می تواند مشکلات عرق کردن زیاد صورت و پیشانی را رفع کند از دیگر فواید بوتاکس می‌توان به موارد دیگری مثل جلوگیری از بزرگ شدن پروستات، جلوگیری از ادرار غیر ارادی، سفتی و چرخش عضلات و … اشاره کرد.

بعد از بوتاکس چه باید کرد

بعد از بوتاکس چه باید کرد
تزریق بوتاکس توسط سرنگ های مخصوص انجام می شود و عملکرد آن برای غیرفعال کردن عضلات بخشی هایی از صورت است که مانع ایجاد و عمیق شدن چروک و خطوط نواحی تزریق شده می شود.
یکی از نکات مهمی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت شود چگونگی شستشوی صورت است. اکثر پزشکان معتقدند که بعد از انجام بوتاکس لازم نیست زمان زیادی در شستشوی محل تزریق تاخیر ایجاد شود. حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید نسبت به شست و شوی صورت اقدام گردد.
با این حال در شرایط اضطراری اگر فردی بعد از بوتاکس به فاصله کم مجبور به شست و شوی صورت خود شود می‌تواند به آرامی آب را روی صورت خود بریزد به شکلی که پوست خود را ماساژ ندهد. بعد از بوتاکس برای شستن صورت می‌توان از اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که با آب خیسانده شده است استفاده کرد.
این کار بایستی به آرامی و بدون کوچکترین فشاری انجام شود تا تحت هیچ شرایطی پوست ناحیه تزریق تکان نخورد، چون این کار ممکن است باعث شود بوتاکس تزریق شده به نواحی اطراف محل تزریق منتقل شده و عوارضی را به دنبال داشته باشد.‌

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست میشود

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست میشود
یکی از نگرانی های افراد برای تزریق بوتاکس عوارض و آسیب های احتمالی آن است. براساس تحقیقات صورت گرفته بوتاکس عوارض ماندگار و خاصی ندارد. برخی نگران شل شدن و افتادگی پوست در نواحی تزریق هستند، این موضوع به عنوان از نظر علمی اثبات نشده است. کار بوتاکس غیر فعال کردن و فلج عضلات ناحیه مدنظر است.
شل شدن و افتادگی پوست بیشتر به دلیل افزایش سن و سال و لاغر شدن ناگهانی در سنین بالای 30 سالگی اتفاق می‌افتد و بطور خاص در خانم ها می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی زمان یائسگی باشد.
به زبان ساده می‌توان اینگونه گفت که در واقع شل شدن و افتادگی پوست در اثر کاهش کلاژن و چربی زیر پوست اتفاق می‌افتد که با مراجعه به یک پزشک حاذق و ماهر با تزریق بوتاکس در دورهای زمانی مشخص می‌توان بر این مشکل فائق آمد.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

فیلر بهتر است یا بوتاکس
بوتاکس و فیلر های پوستی در واقع کارکردی مشابه دارند ولی می‌توانند برای درمان چین و چروک های متفاوت روی پوست انجام شوند. هرچند هر دو درمان از طریق تزریق انجام می‌شوند با این حال هر دو گزینه کاربردشان تا حدی با هم متفاوت است.
فیلر های پوستی هم مثل بوتاکس برای درمان چین و چروک های پوست استفاده می‌شوند. اما از فیلر بیشتر برای درمان خطوط لبخند استفاده می‌شود هرچند ممکن است بنابر نظر پزشک در جاهای مختلف بدن مورد استفاده قرار گیرند. هرچند فیلرهای پوستی در درمان چین و چروک موثرتر هستند و اثر طولانی تری در مقایسه با بوتاکس دارند.
اما نباید از این موضوع غافل شد که تزریق بوتاکس می‌تواند بدون عمل جراحی و گذراندن دوران نقاهت به شکل موثر و موفق انجام شود. بوتاکس گزینه ای ارزان تر است که البته هزینه آن نسبت به محل تزریق و درمان ممکن است متفاوت باشد. همچنین باید توجه داشت که امکان دارد استفاده از روش فیلر نسبت بوتاکس عوارض و هزینه بیشتری داشته باشد.

2 پاسخ
 1. سمیه
  سمیه گفته:

  خیلی محیط مناسبی میباشد و کاملا پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند کار ار اف فرکشنال انجام دادم خیلی خوب بود تو جلسه سوم خیل از مشکلات پوستم رفع شد و از خانم دکتر هنرور و همکارانشون خیلی تشکر می کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *