ماینوکسیدیل داروی ضد ریزش مو

ماینوکسیدیل داروی ضد ریزش مو

ماینوکسیدیل داروی ضد ریزش مو : در همین ابتدا باید دقت کنید ماینوکسیدیل به عنوان داروی ضد ریزش مو می باشد که برای مواردی استفاده می شود که قصد داریم موها را تا زمان کاشت مو نگه داریم . در اصل این دارو تا زمانی تنها از ریزش جلوگیری می کند که که زمان مصرف باشد و به محض قطع دارو موجب ریزش مو می گردد و ریزش دوباره شروع می شود .

اگر به صورت میانگین این موضوع را بگوییم باید بگوییم در 60 درصد از موارد فقط برای اینکه از ریزش جلوگیری کند و برای رویش مجدد مقادیر متوسطی از موها مورد استفاده قرار می گیرد . البته نباید فراموش کنیم که نه در همه انواع ریزش مو بلکه درخانمها تنها که یک نوع ریزش خاصی وجود دارد که به آن ریزش FPHLریزش موی الگوی زنانه گفته می شود موثر می باشد . البته در مردان هم نوعی ریزش موی آندروژنتیک است که در انجا هم موثر می باشد . البته تشخیص دادن این نوع ریزش ها فقط می تواند توسط پزشک و با معاینه بالینی انجام شود .

ماینوکسیدیل را فقط می توانیم تا زمانی که استفاده کنیم که موثر است . پس از اینکه این دارو قطع شد اثرات مفید آن از بین خواهد رفت . البته نه اینکه فقط زمانی که مصرف قطع شد موها از اول بدتر شود بلکه فقط اثرات مثبتی که از این دارو بوده است از بین خواهد رفت و در این حالت موها به وضعیت پیش از مصرف ماینوکسیدل باز می گردد .

دوره فاز رشد فعال مو یا همان دوره آناژن  را ماینوکسیدل  بالا برده است  و موجب بزرگ شدن موهای نازک شده(موهای مینیاتوریزه شده) میگردد . یعنی موجب می شود تا موها بلندتر و کلفت تر  گردد . مکانیسم اثربخشی ماینوکسیدیل مشخص شده نیست  . ولی ربطی به ویژگی” گشادکنندگی عروق” آن نخواهد داشت .

ماینوکسیدیل چه زمانی اثر بخشی زیادتر و چه زمانی اثر بخشی کمتری داشته است ؟

در همه افراد  ماینوکسیدل  دارای اثر بخشی یکسانی نمی باشد .. در عده ای این اثر بخشی زیادتر و در عده ای این اثر بخشی کمتر می باشد . اگر جز موارد زیر باشد اثر بخشی زیادتر می باشد .

  1. از شروع ریزش مو کمتر از ده سال گذشته باشد.
  2. میزان اندازه ناحیه کم مو کمتر از ده سانتیمتر مربع باشد
  3. تراکم موها درناحیه کم مو کمتر از بیست مو در هر سانتیمتر مربع نباشد.

ماینوکسیدیل در قسمت ناحیه کاملا تاس بی فایده خواهد بود /

خدمات ما : لیزر موهای زائد , میکرونیدلینگ , آر اف فرکشنال , بلفاروپلاستی , لیفت پلک با پلاسماجت  , لاغری موضعی با دستگاه , میکرودرم ابرژن

ماینوکسیدیل را چگونه باید مصرف کرد ؟

اگر بخواهیم در مورد مصرف ماینوکسیدل بررسی کنیم باید بگوییم در هر یک روز میزان یک سی سی روی پوست سر خشک با قطره چکان ریخته شود  . برای جذب ماینوکسیدیل  یک ساعت زمان لازم  می باشد  . در صورتی که در این تایم موها مجددا خیس شود ،باید اقدام به تجدید مجدد ماینوکسیدیل نمود و سپس میتوان سر را بعد ازیک ساعت شست و یا دوش گرفت . البته بعداز ماینوکسیدل  دوش گرفتن هیچ ضروریتی نداشته است اما شخصی قصد داشت بعد از آن حمام کند میتواند یک ساعت پس از ماینوکسیدل به حمام رود . برای خانمها  سازمان غذا وداروی آمریکا ماینوکسیدیل ۲% را و ۵% را برای آقایان تایید نموده است .ولی یتوان ۵% رابرای خانمها باتشخیص پژشک نیز استفاده کرد .

درمورد اثربخش بودن  این مورد چه موقع میتوان قضاوت نمود ؟

نباید درمورد اثر بخش بودن یا نبودن مصرف ماینوکسیدیل پیش از  ۶تا۱۲هفته از مصرف ماینوکسیدیل آن گذشته است قضاوت کرد . اگرچه ممکن است اثرات مثبت آن خیلی زودتر شروع شود.

ماینوکسیدل چه عوارضی داشته است ؟

خارش سر ،پرموئی در صورت وتشدید ریزش مو بدنبال مصرف.

خارش چیست : اگر پیش از مصرف ماینوکسیدل  بیماری خارش ،پوسته ریزی و قرمزی کف سر داشته باشد باید حتما نسبت به درمان ان اقدام کند . اگر این کار را انجام ندهد موجب می شود که ماینوکسیدل وقتی مصرف می شود خارش تشدید شود  . به این گونه وضعیت خارش ،قرمزی و پوسته ریزی سر سبوره یا سبورئیک درماتیت  می گویند .  . معمولاً این وضعیت سبوره با ریزش موی ارثی همراه بوده است .

بنابراین فراموش نکنید که باید سبوره با درمان ریزش مو همزمان  درمان گردد .در عده ای از بیماران این موضوع گفته می شود که مصرف ماینوکسیدیل دچارخارش سر  شده اند . عموما این افراد الرژِی به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد داشته اند . در این صورت ایده ال تر  این است که بیماران ازفراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مانند  “فوم روگین” استفاده کنند .

درخانمها پرموئی صورت بدنبال مصرف ماینوکسیدیل می تواند موجب ایجاد مشکل شود . در۷%مصرف کنندگان ماینوکسیدل  این عارضه به وجود می آید .این عارضه به صورت دائم نمی باشد و زمانی که ماینوکسیدل قطع شود برطرف می گردد. همچنین بستگی به غلظت ماینوکسیدیل مصرفی داشته است . این عارضه با غلظتهای بالاتر شایعتر خواهد بود .همچنین درکسانی که از پیش از این مورد  صورت پرمو دارند شایعتر خواهد بود .
بدنبال مصرف ماینوکسیدل زیاد شدن ریزش مو  عموما دوتا هشت هفته بعد از مصرف ایجاد می شود و با ادامه مصرف ماینوکسیدیل خودبخودخوب می گردد .
درحاملگی وشیردهی مصرف ماینوکسیدیل ممنوع خواهد بود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، معاینه و آموزش نحوه ی استفاده از محلول ماینوکسیدیل به کلینیک لیزر مو ی دکتر هنرور مراجعه نمایید.

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *