5 مورد از مهم ترین عوارض کمبود ویتامین دی که حتما باید بدانید!

, , ,
عوارض کمبود ویتامین دی

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای بدن ویتامین دی می‌باشد که تاثیر به سزایی در نقاط مختلف بدن دارد. عوارض کمبود ویتامین دی بسیار زیاد است؛ چرا که می‌تواند روی ماهیچه‌ها، دندان‌ها و حتی سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. مسئله‌ای که وجود دارد این است که مواد غذایی کمی در دسترس است که در آن‌ها ویتامین دی وجود داشته باشد. این ویتامین برای سلامت و رشد اندام‌های مختلف بدن بسیار مهم است و سلامت استخوان‌های شما را تضمین می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوارض کمبود ویتامین دی و راه‌های جلوگیری از آن صحبت کنیم.

ویتامین دی چیست؟

ویتامین دی چیست؟ - عوارض کمبود ویتامین دی
ویتامین دی در بافت‌های چربی بدن ذخیره می‌شود و به عنوان یک ویتامین محلول در چربی شناخته می‌شود. این ویتامین در برخی از غذاهایی که مصرف می‌کنید وجود دارد و همچنین به صورت مکمل هم می‌توانید آن را استفاده کنید. به عنوان مثال بهتر است پس از لیزر موهای زائد، از این مکمل استفاده کنید تا به روند کاهش التهابات پوستی خود کمک کنید. بسیاری برای تامین ویتامین دی بدن خود، زیر نور خورشید قرار می‌گیرند؛ چرا که تابیدن اشعه فرابنفش باعث ساختن ویتامین دی در بدن شما می‌شود.

🌺 مطالعه بیشتر: ساده ترین روش های سفید کردن قوزک پا در منزل!🌺

عوارض کمبود ویتامین دی

عوارض کمبود ویتامین دی
وجود کافی ویتامین دی در بدن شما باعث می‌شود که بدن سلامت بیشتری داشته باشد و ماهیچه‌ها و استخوان‌های شما عملکرد بهتری داشته باشند و سالم بمانند. همچنین کسانی که به مقدار کافی ویتامین دی در بدن دارند، از بیماری‌هایی مانند سرطان دیابت وام اس در امان می‌مانند. در ادامه اثراتی که کمبود ویتامین دی بر بدن شما می‌گذارد را به شما توضیح می‌دهیم.

🌺 مطالعه بیشتر: قرص راکوتان چیست؟ عوارض جبران ناپذیر آن! 🌺

ریزش مو

ریزش مو - عوارض کمبود ویتامین دی
اگر ریزش موی شدیدی دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که میزان ویتامین دی در بدن خود را اندازه گیری کنید؛ چرا که ریزش مو رابطه مستقیمی با کمبود ویتامین دی دارد و اثر به سزایی روی آن می‌گذارد. اگر میزان ویتامین دی در بدن شما کم باشد و مواد مورد نیاز به فولیکول‌های مو به آن‌ها نمی‌رسد؛ در نتیجه چرخه رشد موهای شما دچار اختلال شده و موهای شما دچار ریزش می‌شود. بنابراین وجود ویتامین دی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد آن بسیار مهم است. همچنین اگر اکنون دچار ریزش مو شده اید، نگران نباشید؛ زیرا از طریق مزوتراپی مو و میکرونیدلینگ می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

🌺 مطالعه بیشتر: بهترین روش درمان لک صورت در منزل!  🌺

بروز آکنه، جوش و خشکی پوست

بروز آکنه، جوش و خشکی پوست - عوارض کمبود ویتامین دی
یکی دیگر از مواردی که کمبود ویتامین D به همراه دارد، التهابات پوستی و در نتیجه خشکی شدید پوست، اگزما و آکنه است. با مصرف مکمل های ویتامین دی و هم‌چنین روش‌های درمانی نوین مانند هایفوتراپی و میکرودرم ابریژن می‌توانید شادابی و سلامتی را به پوست خود برگردانید.

احساس ضعف و درد در ماهیچه‌ها

احساس ضعف و درد در ماهیچه‌ها - عوارض کمبود ویتامین دی
کمبود ویتامین دی باعث ایجاد درد در بدن شما می‌شود. برای اینکه ماهیچه‌ها بتوانند عملکرد درست و مناسبی داشته باشند، نیاز به مقدار کافی ویتامین دی دارند و در صورت کمبود آن عوارض متعددی پدیدار خواهند شد. اولین نشانه کمبود ویتامین دی و اثر آن بر ماهیچه‌های بدن، مبتلا شدن به بیماری‌هایی مثل عفونت‌های ویروسی می‌باشد.

🌺 مطالعه بیشتر: کلاژن چیست و چگونه می توان به افزایش ساخت آن کمک کرد؟ 🌺

به وجود آمدن مشکلات گوارشی

به وجود آمدن مشکلات گوارشی - عوارض کمبود ویتامین دی
کمبود ویتامین دی رابطه مستقیم با گوارش شما دارد و می‌تواند آن را دچار مشکلاتی کند. اگر ویتامین دی در بدن شما به مقدار کافی وجود داشته باشد، دچار مشکلاتی از جمله سوزش معده و یبوست نمی‌شوید. اگر متوجه این دسته از مشکلات گوارشی هستید، باید بدانید که ویتامین دی در بدن شما به مقدار کافی تولید نمی‌شود. بیماری‌هایی مانند سلیاک یا بیماری التهاب روده به دلیل کمبود ویتامین دی در بدن می‌باشند؛ چرا که کمبود ویتامین دی باعث سرعت عبور مواد غذایی در بدن می‌شود که این مورد باعث بروز مشکلاتی در گوارش شما خواهد شد.

🌺 مطالعه بیشتر: علت جوش چانه و 6 راه موثر برای درمان آن  🌺

فشار خون بالا

فشار خون بالا - عوارض کمبود ویتامین دی
اکثر کسانی که دچار کمبود ویتامین دی هستند به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند که این مورد باعث بروز مشکلاتی مانند سکته‌های مغزی و قلبی می‌شود. به همین دلیل است که فشار خون بالا را قاتل خاموش جان انسان نامیدند. کسانی که فشار خون بالا و در نتیجه ویتامین دی کمی در بدن دارند، ممکن است متوجه هیچ علائمی در بدن خود نشوند؛ بنابراین این مسئله می‌تواند به شدت حساس و مهم شمرده شود.

🌺 مطالعه بیشتر: طریقه ماساژ صورت برای جوانسازی پوست در سریع ترین زمان! 🌺

عوامل موثر بر بروز کمبود ویتامین دی

عوامل موثر بر بروز کمبود ویتامین دی
عوامل زیادی هستند که باعث کمبود ویتامین دی در بدن ما می‌شود؛ بنابراین باید تمامی آن‌ها را شناسایی کنیم و سعی کنیم که مراقب آن‌ها باشیم. علاوه بر همه اینها ممکن است میزان ویتامین دی تولید شده در بدن ما کم نیز باشد؛ بنابراین باید از مواد غذایی و یا ویتامین‌هایی استفاده کنیم که سرشار از ویتامین دی باشند و بتوانند این ویتامین را به مقدار کافی در بدن ما تولید کند. در ادامه عواملی که باعث کمبود ویتامین دی در بدن ما می‌شوند را به شما توضیح می‌دهیم.

  • اگر محل زندگی شما در نزدیک به عرض جغرافیایی است احتمالاً دچار کمبود ویتامین دی در بدن می‌شوید؛ زیرا این نواحی دسترسی کمی به اشعه ماورا بنفش خورشید دارند.
  • زندگی در مناطق آلوده باعث می‌شود که پرتو خورشید به میزان کافی به بدن ما نرسد؛ در نتیجه ویتامین دی در بدن کاهش پیدا می‌کند.
  • پوست‌هایی که به صورت عادی سرد هستند، معمولاً جذب ویتامین دی کمتری نسبت به پوست‌های گرم دارند.
  • افرادی که پوست تیره‌تری دارند معمولاً می‌توانند ویتامین دی بیشتری از جانب خورشید دریافت کنند؛ اما افراد سفید پوست کمتر این ویتامین را توسط نور خورشید می‌گیرند.
  • با افزایش سن جذب ویتامین دی به شدت کاهش پیدا می‌کند.
  • کودکانی که شیر خوار هستند به دلیل کم بودن ویتامین دی در شیر مادر، دچار کمبود ویتامین دی می‌شوند؛ به ویژه کودکانی که کمتر به بیرون از منزل می‌روند.
  • چربی بیش از اندازه باعث کمتر شدن احتمال جذب ویتامین دی در بدن می‌شود؛ بنابراین کسانی که اضافه وزن دارند و معمولا سطح پایینی از ویتامین دی مواجه هستند.
  • کسانی که دچار مشکلات مربوط به کلیه و کبد هستند، معمولاً دچار کمبود ویتامین دی می‌شوند؛ زیرا فرایندهایی در بدن این افراد رخ می‌دهد که جذب ویتامین دی در بدنشان را کاهش می‌دهد.
  • خانم‌های باردار و شیرده احتمالاً دچار کمبود ویتامین دی می‌شوند؛ زیرا نیازهای غذایی نوزاد به صورتی است که سطح ویتامین‌ها در بدن مادر کاهش می‌دهد.
  • استفاده بیش از حد از کرم ضد آفتاب باعث کمبود ویتامین دی در بدن می‌شود.

🌺 مطالعه بیشتر: 8 ترفند ساده درمان موخوره بدون کوتاهی در منزل! 🌺

خارش سر کمبود چه ویتامینی است؟

خارش سر کمبود چه ویتامینی است؟ - عوارض کمبود ویتامین دی
افراد زیادی به دلایل مختلف دچار خارش پوست سر می‌شوند و ممکن است این خارش باعث به وجود آمدن التهاب و ایجاد جوش در پوست سر شود. کسانی که خارش پوست سر دارند احتمال ریزش موی شدیدی را تجربه خواهند کرد.
این خارش می‌تواند در اثر کمبود ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین A، B، C، D و E باشد؛ بنابراین کسانی که دچار مشکل خارش‌سر هستند، باید از این ویتامین‌ها به اندازه کافی استفاده کنند و یا اینکه میزان آن‌ها را با استفاده از یک آزمایش ساده اندازه گیری کنند.
این افراد باید از مواد غذایی استفاده کنند که این ویتامین‌ها را در خودش داشته باشد و یا اینکه از مکمل‌هایی که سرشار از این ویتامین‌ها هستند استفاده کنند. علاوه بر این موارد، این افراد باید از شامپوهای مخصوص خشکی پوست سر استفاده کنند تا خارش کمتری داشته باشند همچنین داروهای ضد قارچ بسیار برای درمان خارش و شوره پوست سر مناسب می‌باشد.

🌺 مطالعه بیشتر: شگفت انگیز ترین خواص وانیل که حتما باید بدانید! 🌺

کلام آخر در رابطه با کمبود ویتامین دی

اگر به هر دلیلی دچار کمبود ویتامین دی در بدن هستید، باید فوراً مشکل کمبود خود را برطرف کنید؛ چرا که کمبود این ویتامین همانطور که در بالا گفته شد، می‌تواند عوارض بسیار زیادی به همراه داشته باشد و نقاط مختلف بدن شما را درگیر کند. این ویتامین علاوه بر اینکه بر سیستم داخلی بدن شما اثر گذار است، بلکه در زیبایی پوست و مو تاثیرگذار است. برای جلوگیری از عوارض کمبود ویتامین دی پیشنهاد می‌کنیم که به پزشک مراجعه کنید تا به صورت کامل و درست بتوانید این ویتامین را در بدن خود به حد کافی برسانید.

 

 

 

 

.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *