ضایعه پوستی چیست و چه علائمی دارد؟

انواع ضایعات پوستی

 

‌ ضایعه پوستی چیست یکی از سوالات بسیار مهم و زیادی است که از مجموعه ما می‌شود. به همین دلیل است که قصد داریم در این مطلب در مورد سوال ضایعه پوستی چیست با جزئیات بسیار زیاد و به صورت تخصصی بپردازیم. اگر شما هم سوالی در این زمینه دارید یا دوست دارید که در این مورد اطلاعاتتان بیشتر شود حتماً ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

 

یکی از انواع مشکلات پوستی که در بین افراد زیادی به وجود می‌آید بروز ضایعه‌های پوستی مختلف است. بهتر است که اول به سوال ضایعه پوستی چیست پاسخ بدهیم در واقع به قسمتی از پوست که در مقایسه با بخش‌های دیگر پوست دارای رنگ و ظاهر غیر عادی و غیر طبیعی می‌شود ضایعه پوستی می‌گویند. به این موضوع مهم توجه کنید که ضایعه‌های پوستی می‌توانند به شکل‌های بسیار متنوع و زیادی در افراد خود را نشان بدهند.

انواع ضایعات پوستی

یکی از انواع مشکلات پوستی که در بین افراد زیادی به وجود می‌آید بروز ضایعه‌های پوستی مختلف است. بهتر است که اول به سوال ضایعه پوستی چیست پاسخ بدهیم در واقع به قسمتی از پوست که در مقایسه با بخش‌های دیگر پوست دارای رنگ و ظاهر غیر عادی و غیر طبیعی می‌شود ضایعه پوستی می‌گویند. به این موضوع مهم توجه کنید که ضایعه‌های پوستی می‌توانند به شکل‌های بسیار متنوع و زیادی در افراد خود را نشان بدهند.
امروزه که توجه به پوست و صورت جایگاه ویژه‌ای دارد. روش‌های جوانسازی و درمانی زیادی از جمله هایفوتراپی صورت، بوتاکس، کربوکسی‌تراپی و… وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود دارند.

___________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: لیزر موهای سفید

___________________________________________________________________

ضایعات پوستی اولیه

ضایعات پوستی اولیه به ضایعاتی می‌گویند که از ابتدای تولد در بدن افراد وجود دارند و یا اینکه در روند عادی و طبیعی زندگی افراد خود را نشان می‌دهند.

ضایعات پوستی ثانویه

اما در مقابل ضایعات پوستی اولیه ضایعات پوستی ثانویه قرار دارند که این ضایعات در اثر و نتیجه تحریک و دستکاری ضایعات پوستی اولیه به وجود می‌آیند. مثلا اگر خال یا تبخال بر روی پوست شما وجود داشته باشد و شما با دستکاری این قسمت از پوست یک ضایعه جدید را برای پوست خود به وجود بیاورید را ضایعه پوستی ثانویه می‌گویند.

عوامل ایجاد ضایعات پوستی

عوامل ایجاد ضایعات پوستی

بعد از اینکه فهمیدیم که ضایعه پوستی چیست و از چه انواعی تشکیل شده حالا باید به موضوع علل ایجاد این ضایعات بپردازیم. در واقع هیچ گاه نمی‌توان علل صد درصد و دقیقی را برای ضایعات پوستی مشخص کرد اما از مهمترین علل به وجود آمدن ضایعات پوستی وجود عفونت روی پوست و یا زیر پوست است. گاهی هم این بیماری‌های پوستی از طریق تماس مستقیم یعنی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. گاهی هم بعضی از از بیماری‌های مختلف عوارض دارند که این عوارض خودشان را به شکل عارضه‌ها و ضایعات پوستی نشان می‌دهند. مثلاً گردش خون پایین و یا داشتن دیابت در بعضی از موارد می‌تواند حساسیت پوستی و حتی ضایعات پوستی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

  • علل بوجود آمدن ضایعات پوستی

در بخش بالا سعی کردیم که در مورد علل و دلایل ضایعاتی پوستی با شما صحبت کنیم. همانطور که ذکر شد بعضی از ضایعات و مشکلات پوستی در اثر عفونت روی پوست به وجود می‌آیند یکی از راه حل‌هایی که می‌تواند از بروز بعضی ضایعات پوستی جلوگیری کند پاکسازی صورت و پوست با روش‌های مختلف است. 

آمار نشان می‌دهد که مثل اکثر بیماری‌ها این ضایعات پوستی هم می‌توانند علل و عوامل روانی نیز داشته باشند.

چه کسانی بیشتر به ضایعات پوستی دچار می شوند؟

یکی دیگر از سوالات مهمی که در حوزه ضایعات پوستی وجود دارد این است که معمولا چه افرادی بیشتر به این ضایعات پوستی دچار می‌شوند. از آنجایی که علل به وجود آمدن این ضایعه‌های پوستی مختلف است هیچ گاه نمی‌توان افراد خاصی را مشخص کرد که به این بیماری‌های پوستی دچار شوند. اما به صورت کلی می‌توان گفت که این ضایعات پوستی می‌توانند از طریق وراثت منتقل شوند به همین دلیل اگر فردی در خانواده شما این ضایعه‌های پوستی را داشته باشد احتمال اینکه به شما از طریق ژن منتقل شده باشد بسیار زیاد است. همچنین افرادی که که دارای آلرژی و حساسیت هستند نیز معمولاً به این مشکلات پوستی دچار می‌شوند. در بعضی از موارد نیز ضایعات پوستی ممکن است که عوارضی از دیگر بیماری‌ها مثل بیماری‌های خود ایمنی، پستو ریازیس و… باشند. امروزه درمان‌های زیادی برای ضایعات پوستی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به مزوتراپی پوست، کرایو تراپی و…  اشاره کرد. اما به این موضوع توجه کنید که این روش‌های درمانی باید با تشخیص پزشک متخصص انتخاب شوند.

ضایعه پوستی چیست

چه زمانی برای درمان بیماری های پوستی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به صورت کلی و نه فقط برای بیماری‌های پوستی باید در اولین فرصت ممکن و در اسرع وقت با بروز اولین علائم و نشانه‌های غیر عادی در پوست پوست و یا هر قسمت بدن باید به پزشک متخصص و مورد اطمینان مراجعه کرد. همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که که هر نوع بیماری از قبیل بیماری‌های پوستی در صورتی که زود تشخیص داده شوند هم درمان راحت تر و اثربخش‌تری خواهند داشت و هم به دلیل گسترده نشدن بیماری هزینه کمتری را برای شما به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که پیشنهاد ما مراجعه سریع شما به پزشک متخصص است البته برای درمان بیماری‌های پوستی پیشنهاد ما مراجعه به مطب دکتر هنرور است زیرا ایشان ید طولایی در درمان و تشخیص انواع بیماری‌های پوستی دارند.

تشخیص بیماری های پوستی

به صورت کلی بیماری‌های پوستی غالباً به شکل تغییر رنگ پوست و ضایعات پوستی  مثل خارش، سوزش و… خودشان را نشان می‌دهند. بعد از بروز این نشانه‌ها باید به پزشک متخصص یعنی پزشک پوست و مو مراجعه شود تا پس از معاینه و انجام آزمایشات مرتبط و یا گرفتن نمونه از ضایعه پوستی بیماری را تشخیص دهد و سپس برای درمان آن راهکارهای مورد نظر را انجام بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *