شوره سر، علت بروز و روش های جلوگیری از آن

شوره سر، علت بروز و روش های جلوگیری از آن

شوره سر چیست ؟

چگونه باید آن را درمان کنیم ؟
همانطور که پوست صورت برای ما مهم است و مواردی چون هایفوتراپی و تزریق بوتاکس برای جوانسازی و رسیدگی به آن انجام می دهیم، توجه به پوست سر و مو نیز بسیار مهم است. ممکن است شما هم با شوره سر درگیر شده باشید. شوره سر یا همان سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر در واقعه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه همراه شده است . گاهی وقت ها افرادی هستند که از پوسته های سفید رنگ که با شانه کردن مو ممکن است بریزند بسیار نا خوشایند هستند و همچنین از نظر زیبایی موجب احساس نارضایتی در افراد به وجود می آورند .  شوره سر در واقعه  نوع خفیف درماتیت سبوروئیک است .

درماتیت سبوروئیک یا درماتیت‌ شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که با تولید  سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. دقت داشته باشید که این نوع بیماری ها قابل انتقال نیست .

 علل به وجود آمدن شوره سر چیست  ؟

شوره سر ممکن است به علت چه عواملی بروز دهد ؟
پوسته سر بصورت طبیعی بر اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن لایه‌های شاخی قدیمی را ازدست داده و لایه‌های جدید جایگزین خواهند شد . این سلول ها در وضعیت عادی ظرف ۳۰ – ۲۰ روز مراحل رشد خود را سپری می کنند و این چنین سلول های مرده از سطح پوست به بیرون ریخته می شوند . اگر این روند ها به صورت غیر عادی زیاد شوند موجب می شوند که تعداد سلول های مرده زیاد شود و بدین ترتیب با باچربی و ترشحات دیگر پوست موجب می شود تا شوره سر تشکیل گردد .

شوره سر به قدری زیادی است که برخی از متخصصان به عنوان امری طبیعی از آن یاد می کنند . در نهایت می توانیم بگوییم که در اثر جدا شدن سلول‌های خارجی پوست سر ، شوره سر پدید می آید . اگر شما هم دارای شوره سر هستید باید سریعا اقدام کنید و به درمان شوره سرتان بپردازید .

چه عواملی می توانند در بروز شوره سر می توانند موثر باشند ؟

 • مشکلات گوارشی مثل چاقی زیاد، یبوست وعدم هضم غذا
 • خستگی ها زیاد در روز
 • کم بودن میزان خواب
 • استرس‌های روحی و اختلالات عاطفی
 • نداشتن  تغذیه مناسب و  صحیح و همچنین کمبود‌های تغذیه‌ای (کمبود ویتامین ها و…)
 • وجود عوامل ارثی
 • اختلالات هورمونی (به خصوص آندروژنها (
 • هوای‌ سرد و خشک‌
 • واکنش های آلرژیک
 • گرمای زیاد
 • استفاده از کلاه‌های تنگ و چسبان
 • پوست‌ چرب، تعریق زیاد
 • اگر مواد آرایشی مو بیش از حد مصرف شود
 • عدم رعایت نظافت موها (  مانند شامپو نزدن‌ بصورت مرتب یا استفاده کردن از شامپوی نامناسب‌، عدم شست‌و‌شوی کافی سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر)
 • عواملی که موجب آسیب به مو می شوند ( مانند  سشوار زدن و استفاده بیش از حد از فر مو  بیش ازحد، بابلیس، رنگ کردن و مش زدن مکرر مو.
 • مصرف برخی داروها مثل سایمتیدین، کلرپرومازین و داروهای ضدفشارخون بالا
 • ممکن است  میکروارگانیسمی و یا وجود  قارچی ((Pityrosporum Ovale، مالاسزیا وستریکتا و مالاسزیا گلوبوسا موجب شوره سر شود .

انواع شوره سر به چه صورت است ؟

عموما شوره سر به 2 صورت می باشد  :

۱- شوره سر خشک :

شوره سر در این وضعیت بگونه ای است که شوره ها خشک هستند و به پوست سر چسبیده نیستند و بصورت پوسته‌های نازک با ظاهر پودری خاکستری روی سر، شانه‌ها و اطراف گردن مشاهده می شوند و از نظر ظاهری دارای ظاهری زشت و زننده هستند . این نوع شوره بسیار رایج است به گونه ای که برخی از متخصصین این نوع شوره ها را طبیعی می دانند .

۲- شوره چرب :

  در این نوع شوره بگونه ای است که بهم چسبیده هستند و این شوره ها نمی ریزند و پوسته ها در این شوره چرب هستند و بزرگتر می باشند در این وضعیت آنها بصورت متراکم هستند که بیماران در این صورت از این وضعیت بسیار ناراضی می باشند اغلب گاهی هم با خارش همراه هستند.

چگونه از شوره سر پیشگیری کنیم ؟

  راه های پیشگیری از شوره سر کدامند ؟

نمی توانیم به طور قطعی بگوییم که شوره ها را پیشگیری کنیم ولی می توانیم راه حل های را دنبال کنیم که موجب کم شدن این شوره ها شوند و به عنوان یک روش پیشگیری از آنها استفاده کنیم .

۱- در صورتی که پوست سر شما دارای خارش است هیچ گاه با ناخن آن را بخارید چون ممکن است عفونت را ایجاد کند ، شما می توانید از نوک انگشتانتان استفاده کنید .

۲-اگر که شما لازم است در روزهایی که هوا خیلی سرد، بادی، و یا آفتابی شدید می باشد ، بمانید باید توجه داشته باشید که از یک کلاه راحت و مناسب استفاده نمایید .

۳- از یک مرطوب کننده هوا  در محلی که هستید استفاده نمایید تا به این وسیله هوا مرطوب گردد .

۴- اگر در مصرف محصولات حالت دنده مو و همچنین رنگ مو زیاده روی کنید به دلیل اینکه این موارد دارای الکل می باشند ممکن است سبب خشک شدن موها شوند .

۵ –باید دقت کنید در غذاهایتان حتما از ویتامینها به خصوص ویتامین های گروه B استفاده نمایید این ویتامین ها سبب می شود تا شوره سر کمتر شود و از بروز آن جلوگیری شود .

۶ – اگر شما دارای شوره سو هستید و درمان آن اهمیت می دهید نباید فراموش کنید که برس زدن مرتب موها موجب می شود تا جریان خون سریعتر شود و سلول‌ها تغذیه گردد . شب ها پیش از آنکه به رختخواب بروید با یک برس مویی ، از جهت های مختلف موهای خودتان را برس بزنید این کار باید به گونه ی باشد که در حدود صدبار برس روی سرتان حرکت نماید و در همه قسمت های بدن نقاط خون را به جریان بیندازد . اگر موهایتان به صورت مرتب شانه کنید ( بخصوص  در هوای آزاد و تمیز ) موجب می شود تا در درمان شوره سر موثر باشد . با این کار شما می تواند موجب بالا رفتن جریان خون و سلولهای بافت پوست سر گردد . برای اینکه به گردش خون در سر هم کمک کنید می توانید با نوک انگشتان خود به صورت دایره ای ماساژ دهید .

۷- اگر مقدار شوره سر شما در حد متوسط است و زیاد نیست می توانید از شامپوهای معمولی روز یکبار از آن استفاده کنید . با این کار تقریبا می توانید همه ی شوره های سر خود را از بین ببرید . همیشه سعی کنید از شامپو بچه و یا شامپوی معمولی استفاده کنید . اگر از شامپویی استفاده کنید که میزان پاک کنندگی آنها زیاد است موجب می شود که پوست سر خشک شود و سبب می شود که میزان شوره سر زیادتر شود .

۸ –رعایت رژیم غذایی:  اگر شوره سر شما بر اثر بد غذایی باشد یا بر اثر رژیم غذایی باشد به شما توصیه می شود که از رژیم غذایی استفاده کنید که متناسب با شما باشد . می توانید با پرهیز از زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌ها ، پرهیز از خوردن چربی‌های حیوانی، مصرف نکردن شکلات ، ‌‌آجیل ، ‌غذاهای سرخ شده و پر ادویه و غذاهایی که روی آنها فرایندهایی انجام گرفته مثل انواع کنسروها و قهوه غلیظ سلامت و شادابی را به موهای خود برگردانید . به افرادی که شوره سر دارند توصیه می شود که سبزیها و میوه‌ها و مواد پروتئین‌دار مصرف کنند . غذاهایی که ویتامینهای A ، E ، B و پروتئین به حد کافی دارند، می توانند از به وجود آمدن شوره سر جلوگیری نمایند .

چگونه شوره سر را درمان کنید ؟

الف- درمان سنتی شوره سر:

شما می توانید از روش های استفاده کنید که در قدیم بسیار از آنها استفاده شده است و راهکارهای زیادی توصیه شده است .

 • دو قاشق غذاخوری پودر تخم شنبلیله را  شب هنگام، درآب خیس نموده  و سپس روز بعد آنرا را به همه ی کف سر خود بمالید  و بعد از نیم ساعت باید آن را بشوید .
 • استفاده از آب تازه لیمو ترش به عنوان یکی از راهکارهای است که موجب از بین رفتن شوره سر می شود  شما می توانید پس از آخرین شستشو سر و آبکشی، یک قاشق غذا‌خوری از آنرا به کف سر بمالید.
 • اگر از چغندرهای سفید رنگ استفاده کنید می توانید با جوشاندن مقداری از چغندر در آب و بعد  از صافی کردن جوشانده هرشب سر را با آن ماساژ بدهید.
 • سرکه سیب هم به عنوان یکی از راهکارهای است که در شوره سر از آن استفاده شده است شما می توانید بار درمان شوره سرتان از ماساژ سر با سرکه سیب استفاده کنید . اسیدهای طبیعی،سلولهای مرده را از سر جدا می‌کند. بعد  از چند دقیقه سرتان را با شامپو شست وشو دهید .

ب-درمان طبی شوره سر :

می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید، کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر و همچنین نمونه های دیگری از شامپوها مانند  پلی‌تار و شامپو‌های آنتی سپتیک  مانند شامپو ستاولون و دیگر لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ نمایید .
در درمان نمودن شوره سر باید حتما از دو نمونه متفاوت شامپو ضد شوره استفاده نمایید به این صورت که بعد از هر بار حمام باید از یک شامپو استفاده کنید و از شامپوی بعدی در نوبت دیگر استفاده کرد  .

مقالات بیشتر در وب سایت لیزر مو و کلینیک لیزر دکتر هنرور

2 پاسخ
 1. سیمین
  سیمین گفته:

  مطمئنید دکتر آخه من روغن سیاه دانه سه جلسه است که دارم چرب میکنم ولی نمیشه که نمیشه 😕 باور کنید خیلی شوره هام زیادن من شوره خشک دارم و الان به علت کرونا نمیتونم بیام مطب لطفا کمکم کنید الان دو سال از دست شوره سرم خلاص نمیشم از آرایشگر پرسیدم گفت شامپو سیر بخر خریدم بهتر که هیچ بدتر هم شده تازه همش هم سرم زخم میشه کلی دردم میگره وقتی شونه میکنم موهام رو الانم که کرونا و پاییز زمستان نمیزاره آدم زیاد بره حموم ولی منم سعی خودم رو میکنم ممنون میشم اگه جواب بدین لطفا 🙏🏻🙏🏻🙏🏻ممنون که تا اینجا خوندین

  پاسخ
 2. سیمین
  سیمین گفته:

  مطمئنید دکتر آخه من روغن سیاه دانه سه جلسه است که دارم چرب میکنم ولی نمیشه که نمیشه 😕 باور کنید خیلی شوره هام زیادن من شوره خشک دارم و الان به علت کرونا نمیتونم بیام مطب لطفا کمکم کنید الان دو سال از دست شوره سرم خلاص نمیشم از آرایشگر پرسیدم گفت شامپو سیر بخر خریدم بهتر که هیچ بدتر هم شده تازه همش هم سرم زخم میشه کلی دردم میگره وقتی شونه میکنم موهام رو الانم که کرونا و پاییز زمستان نمیزاره آدم زیاد بره حموم ولی منم سعی خودم رو میکنم ممنون میشم اگه جواب بدین لطفا 🙏🏻🙏🏻🙏🏻ممنون که تا اینجا خوندین ببخشید ها این چه سایتیه میگه شما قبلا هم گفته بودین مثلا اولین بارمه این سایت رو باز میکنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *