سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد؛ ساده ترین روش پیشگیری و درمان

سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد؛ ساده ترین روش پیشگیری و درمان

لیزر موهای زائد یکی از روش‌های پرطرفدار برای از بین بردن موهای زائد بدن محسوب می‌شود. تنوع در دستگاه‌ها موجود و اثرگذاری طولانی مدت لیزر، سبب شده تا افراد زیادی جذب آن شوند. فرایند لیزر مو زائد با تمامی مزایایی که به همراه دارد همواره نیازمند آن است که قبل از هر چیز، تحقیق و بررسی‌های لازم در جهت یافتن مرکز درمانی معتبر و همچنین تکنسین کاربلد و متخصص انجام داد؛ در غیر این صورت ممکن است عوارض خطرناکی مثل سوختگی بر اثر لیزر برای افراد پیش بیاید. در این مقاله قصد داریم به بررسی این تجربه ناخوشایند برای مراجعه کنندگان  لیزر بپردازیم و در ارتباط با روش‌های درمانی سوختگی بر اثر لیزر راهکارهای موثر را ارائه دهیم.

سوختگی بر اثر لیزر

لیزرها با تضعیف و نابودی فولیکول‌های مو سبب کاهش رشد آن‌ها می‌شوند. زمانی که افراد غیرمتخصص با استفاده از انرژی و حرارت زیاد دستگاه نسبت به لیزر موهای زائد اقدام می کنند، باعث بروز سوختگی‌هایی روی سطح پوست می‌شوند. معمولاً سوختگی‌ها از میزان خفیف  تا شدید  متغیر هستند. استفاده از دستگاه‌های استاندارد توسط افراد مجرب احتمال بروز سوختگی را تا مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. در برخی کشورها ابتدا تست لیزر انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سوختگی اتفاق نمی افتد؛ اما در ایران برای پیشگیری از بروز سوختگی از درجات پایین  دستگاه شروع می‌کنند و در صورت عدم بروز مشکل درجه لیزر را افزایش می‌دهند.

💎 مطالعه بیشتر: معرفی روش های کاشت مو و بررسی بهترین روش 💎

عملکرد لیزر موهای زائد

عملکرد لیزر موهای زائد

عملکرد لیزر موهای زائد

عملکرد لیزر موهای زائد به صورت مستقیم روی ملانین‌هایی که در ریشه مو وجود دارند، اثر می‌گذارند و سبب از بین رفتن ریشه مو می‌شوند. اثر گذاری لیزر در طی یک جلسه انجام نمی پذیرد و باید با طی کردن جلسات متعدد در حدود ۸ الی ۱۰ جلسه به نتایج مطلوب دست یافت. افرادی که رنگ پوست روشن دارند و موی آن‌ها ضخیم و تیره است مناسب ترین افراد برای لیزر موهای زائد به حساب می‌آیند. روش لیزر به صورت موثری عمل کرده و به سرعت جایگزین روش‌های قدیمی شده است. استفاده از لیزر فقط محدود به حذف موهای زائد نمی‌شود و در زمینه های دیگر درمانی و زیبایی نیز کاربرد دارند.

سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد چرا اتفاق می افتد؟

روش حذف موهای زائد به واسطه لیزر یک پروسه کاملاً بی خطر محسوب نمی‌شود و  یکی از عوارض آن سوختگی بر اثر لیزر است. در واقع علت اصلی آن وجود برخی تکنیسین‌های بی تجربه است که با وعده هایی مانند قیمت پایین سبب جذب افراد به مراکز لیزر خود می‌شوند. در حالت طبیعی احتمال دارد پس از لیزر افراد التهاب، قرمزی، درد، لکه های پوستی و… را به صورت کاملا موقتی تجربه کنند که این موارد کاملاً جزئی است و جزوی از فرآیند طبیعی این روش محسوب شده و ممکن است پس از مدت کوتاهی از بین بروند؛ اما در ارتباط با سوختگی‌های شدید که از عوامل خارجی نشات می گیرند، به هیچ عنوان نمی‌توانند یکی عوارض جانبی طبیعی محسوب شوند. یکی دیگر از عوامل دخیل در ارتباط با این موضوع انتخاب دستگاه لیزر نامناسب بدون توجه به پوست و موی مراجعه کنندگان است؛ یک کادر حرفه ای و مجرب، قبل از اقدام به شروع جلسات لیزر با بررسی نوع رنگ پوست و موی شما، مناسب ترین دستگاه را برای شما انتخاب خواهد کرد. در غیر این صورت احتمال بروز سوختگی افزایش می‌یابد. مورد بعدی در ارتباط با این مسئله، رعایت نکردن توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از انجام لیزر است که توسط متخصصین به افراد ارائه می‌شود. قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده بعد از جلسات لیزر از جمله  مواردی است که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است نتایج ناخوشایندی به همراه داشته باشند.

عامل دیگری که ممکن است سبب بروز سوختگی شود این است که مراجعه کنندگان دوره های تعیین شده را طبق برنامه انجام ندهند  و بخواهند برای کاهش هزینه‌ها و بازگشتن به برنامه، درخواست لیزر مو با حرارت بسیار بالا داشته باشند؛ این اقدام نیز ممکن است سبب بروز سوختگی شدید و مشکلات مرتبط با آن شود.

ممکن است آثار سوختگی روی پوست باقی بماند همچنین با بالا رفتن سن، چروک‌هایی روی پوست پدیدار می‌شوند که توسط کربوکسی تراپی می‌توان تا حد قابل توجهی از مقدار آن‌ها کاست.

💎 مطالعه بیشتر: پی آر پی (PRP) و هرآنچه باید از این روش نوین بدانید! 💎

علائم سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد

علائم سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد

علائم سوختگی درجه یک  شامل التهاب و تورم و همچنین درد غیر معمول در ناحیه تحت لیزر می‎‌باشد. در صورت مشاهده این علائم بعد از چند ساعت یا یک روز از انجام لیزر، مطمئن باشه که سوختگی درجه یک برای شما اتفاق افتاده است. در شرایطی که شدت و وسعت سوختگی بالا باشد باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کرده و نسبت به مصرف داروهای مناسب اقدام کرد. در شرایط حاد تر ممکن است سوختگی شدیدتر اتفاق بیفتد و از علائم آن تورم شدید، قرمز شدن پوست، داغ شدن غیرطبیعی و بیش از حد پوست در زمان لیزر و خنک نشدن آن است. تغییر رنگ در پوست نیز میتواند از علائم این سوختگی باشد. این موارد ممکن است بسیار دردناک باشند و باید به این نکته را توجه داشت که وجود افراد غیر حرفه ای و بی تجربه سبب بروز این مشکلات خواهند شد و تکنسین های کاربلد و با تجربه، با دقت بالا فرایند لیزر را انجام می دهند تا مراجعه کنندگان کمترین عوارض را تجربه کنند. همچنین برای خدمات زیبایی دیگر مثل تزریق بوتاکس نیز لازم است به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنید تا از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری کنید

جلوگیری از سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد

در وهله اول شما باید با تحقیق و بررسی مرکز معتبر جهت انجام لیزر با تکنسین های حرفه ای را انتخاب کنید. مراکز خدماتی نامعتبر ممکن است با قیمت‌های پایین تر ذهن شما را فریب دهند. موارد دیگری وجود دارد که در صورت توجه به آن‌ها می‌توان از سوختگی بر اثر لیزر جلوگیری کرد. مورد اول اطمینان از سلامت و معتبر بودن دستگاه های مورد استفاده است. همچنین باید به این نکته توجه داشت که دستگاه انتخابی کاملاً با نوع و رنگ پوست و موی شما هماهنگ باشد. با توجه به این مسائل می‌توانید با اطمینان خاطر نسبت به حذف موهای زائد خود توسط لیزر اقدام کنید.

💎 مطالعه بیشتر: تزریق ژل زیر چشم؛ معجزه ای برای رفع گودی زیر چشم! 💎

درمان سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد

درمان سوختگی بر اثر لیزر موهای زائد

بروز علائم و التهابات ناشی از سوختگی ممکن است پس از یک ساعت بروز پیدا کند. اقدام هر چه سریعتر و مراجعه به مراکز درمانی سبب می‌شود تا فرایند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد. درمان سوختگی درجه یک یا خفیف ممکن است 3 تا 20 روز طول بکشد؛ که البته بسته به وسعت سوختگی این دوره تغییر خواهد کرد. انتخاب شیوه درمانی مناسب باید توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد. در صورت بروز سوختگی با شدت کم می‌توان با رعایت نکات زیر از شدت درد کاست.

 در وهله اول بهتر است نسبت به خنک کردن محل مورد سوختگی اقدام کرد.

 اگر در منزل هستید بهتر است تکه‌های یخ را درون حوله قرار دهید و روی محل سوختگی بگذارید و پس از خیس شدن حوله آن را عوض کنید.

 بسیار مهم است که یخ ها به صورت مستقیم با ناحیه دچار سوختگی تماس نداشته باشد.

مدت زمان قرار دادن حوله دارایی یخ نباید بیش از بیشتر از ده دقیقه باشد و پس از هر بار قرار دادن مدتی به پوست استراحت دهید و سپس مراحل را تکرار کنید.

بدون مشورت با متخصص پوست از روغن‌ها و کرم‌ها استفاده نکنید چرا که ممکن است عوارض ناگواری به همراه داشته باشد.

تاول های سوختگی را نترکانید، چرا که این عمل سبب بروز عفونت و ماندگاری زخم می‌شود.

در صورت بروز سوختگی شدید از گاز استریل استفاده کنید اما توجه داشته باشید که بانداژ سفت روی پوست بسته نشود.

از روشهای غیر علمی بپرهیزید و در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید.

در صورت باقی ماندن لکه های ناشی از سوختگی می‌توان از لیزر کیو سوییچ کمک گرفت این نوع لیزر در بین بردن  لکه‌های پوستی  اثر گذار است؛ البته انجام آن باید حتما با مشورت پزشک انجام شود.

 

💎 مطالعه بیشتر: جوانسازی گردن و نکات طلایی درباره آن 💎

 سخن پایانی

  شاید در ابتدا فکر کنید صرف هزینه‌های کمتر برای لیزر به صرفه تر است، اما انتخاب مکان نامناسب با هزینه‌های کمتر ممکن است عوارض جبران ناپذیری روی سلامت پوست شما داشته باشد. اگر قصد دارید توسط لیزر نسبت به حذف موهای زائد خود اقدام کنید حتما زمان مناسبی جهت تحقیق و انتخاب مرکز معتبر صرف کنید. شرایط سوختگی لیزر ممکن است در حین فرایند از بین بردن مو نیز محسوس باشد؛ هرگونه ناراحتی حین انجام کار را حتما به اپراتور مورد نظر گزارش دهید تا با تنظیم دستگاه از بروز سوختگی جلوگیری کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *