باورهای غلط در مورد شامپوها

, ,
باورهای غلط در مورد شامپوها

باورهای غلط در مورد شامپوها : در مورد شامپو باورهای غلطی وجود دارد  که باید این باور های غلط را بشناسیم .
در دهه 1930 که اولین تولیدکننده صنعتی شامپو ، این فراورده کوچک را تولید کرد  تا کنون به عنوان یکی از پر فروش ترین محصولاتی بوده است که هم کنون هم آن را خریداری می کنند . البته بسیاری از شرکت های تبلیغاتی در این خصوص تبلیغاتی زیادی داشته اند که موجب شده است تا باورهای غلطی در مورد شامپو بین افراد رایج شوند .

باورهای غلط در مورد شامپوها

در ادامه با ما همراه باشید تا باورهای غلط در مورد شامپوها را به اجمال معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم .

آیا تاثیر شامپوها با آب گرم بالا می رود ؟

باورهای غلط در مورد شامپوها : برخی افراد معتقدند که اگر موی خود را با آب گرم بشویند موجب می شود که چربی موها تمیز تر شود و همچنین شامپو هم بیشتر کف می کند اما باید دقت باشید که تا حد زیادی این موضوع نادرست خواهد بود و باور غلطی می باشد .

ما به شما توصیه می کنیم که موهای خود را با آب ولرم بشوید .زمانی که موی خود را آبکشی می کنیم ابتدا موهای خود را با آب گرم و بعد از آن آب ولرم و در نهایت با آب سرد موهای خودتان را بشویید تا منافذ غدد چربی پوست سر بسته شود . این کار موجب می شود تا موها دیر تر چرب گردد . ما به شما توصیه می کنیم که از آب گرم به تنهایی استفاده نکنید .

شستشوی مو هرچه بیشتر، بهتر؟

برخی از افراد فکر می کنند که اگر موهای خود را هر روز بشویند به نفعشان است . عده ای نیز دوست دارند هفته ای یکبار موهای خودشان را با شامپو بشویند . در حقیقت باید به این موضوع پی ببریم که فاصله شامپو کردن مو به نوع مو مرتبط است . به صورت کلی از این مواد شوینده برای برای زدودن چرک و آلودگی‌های محیطی و ترشحات چربی و غدد عرق استفاده می گردد .

اگر شما هم موهایتان خیلی سریع چرب و کثیف می شود باید میزان دفعات شستشو را بیشتر کنید اما باید این نکته را فراموش نکنید که شستشوی زیاد همراه با شانه زدن، موجب شکستگی موها می‌شود .

در مورد موهای چرب باید بدانید که می توانید در مدت حداکثر هفته‌ای ۳ بار شستشو با شامپوی مخصوص موی چرب را فراموش کنید . البته نباید این موضوع را فراموش کنید که به طور طبیعی غلافی که دور مو موجود است ، با مقداری چربی که از غدد چربی پوست سر ترشح می‌شود همراه شده است و مثل یه لایه بر روی ساقه مو قرار گرفته است و این چنین موجب می شود تا در ساقه مو تبخیر مو شکل نگیرد . در صورتی که این غلاف ها آسیب ببیند ، موجب کم شدن قدرت نگهداری آب می شود و در نتیجه مو خشک و شکننده خواهد شد که این موضوع می تواند از علل های مصرف مواد شوینده نامناسب و همچنین شستشوی زیاد باشد .

شامپوها هرچه قوی‌تر، بهتر؟

باورهای غلط در مورد شامپوها: شامپوهای که قوی هستند موجب می شوند تا موهای چرب تمیز شوند ولی باید دقت کنیم که نباید در مصرف این نوع شامپو ها زیاد روی کنیم و در دراز مدت از آن ها استفاده کنیم . اگر پوست سر شما چرب است باید از شامپوهای گیاهی استفاده کنید زیرا اگر از شامپوهای قوی و شیمیای استفاده کنید به مرور زمان موی سر شما آسیب می بیند . شامپوی که به یکباره کل چربی ها را از بین ببرد به عنوان شامپوی مناسبی نیست در واقعه باید از شامپویی استفاده کنید که قدرت پاک کنندگی ملایم دارد .

شامپوهای ویتامینه، مو را تقویت می‌کنند؟

باورهای غلط در مورد شامپوها: همه افرادی که از شامپوهای ویتامینه یا تقویت کننده استفاده می کنند استقبال خوبی از پانتنول در داخل شامپو داشته اند و در واقعه این نوع ویتامین به عنوان حالت دهنده و نرم‌کننده در شامپوها، اسپری مو و حالت دهنده‌های مو مصرف زیادی داشته است .

برخی محصولات هستند که به عنوان محصولات مراقبت از مو معرفی شده اند که در این محصولات پانتنول میزان آب ساقه مو و در نتیجه الاستسیته آن را افزایش می‌دهد .

نقش پانتنول  می تواند این گونه باش که از مناطق فاقد کوتیکول وارد ساقه مو گردد و بدین ترتیب میزان نرمی مو و درخشش و حالت پذیری را در مو افزای دهد البته فراموش نکنید که پانتنول می تواند موجب کم شدن الکتریسیته ساکن گردد . پانتنول بصورت دائمی نمی تواند در ضخامت مو تاثیر بگذارد تنها موجب می شود که مو  ضخیم تر به نظر آید که این موضوع هم بصورت همیشگی نیست و پس از مدتی از بین خواهد رفت .

تقریبا تمامی ‌ویتامین‌ها برای رشد موها  به گفته اکثر متخصصان، ضروری می باشد ،  اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بسیاری از ویتامین‌ها که نام آنها روی شامپوها نوشته شده است نمی توانند درون مو نفوذ کنند  بنابر این ذکر کردن نام آنها تنها می تواند یک جنبه تبلیغاتی باشد ، و استفاده از این نوع ویتامین ها نمی تواند بر روی موی سر شما تاثیر بگذارد .

حامل‌های ویتامین باید بگونه ای باشند که  ویتامین ها بتوانند  موجب نگهداری فعالیت های خود شوند و همچین نباید ترکیب آنها با ویتامین بگونه ای باشد که ویتامین را تجزیه و غیر فعال کند . بدین ترتیب باید شرایط نفوذ ویتامین به مو مهیا گردد . در تمامی مراحلی که این حامل ها ساخته می شوند یا در نهایت بسته بندی آن ها و حتی در زمان مصرف باید بگونه ی باشند که ویتامین در فرم اصلی خود باقی بماند و البته نکته ای مهمی که نباید فراموش کرد این است که باید ویتامین به بافت هدف خود برسد .

این شرایط سخت تولید موجب شده است  تا تعداد زیادی  از این شامپوها و محصولات آرایشی و بهداشتی مربوط به مو که ادعا می کنند ویتامینه هستند در واقعه هیچ ویتامینی در آن ها نباشد .

شامپوهای تقویتی باعث رشد مو می‌شوند؟

باورهای غلط در مورد شامپوها: شامپوهای که ویتامینه هستند باعث رشد مو نمی شوند و در واقعه این یک باور غلط است که بگوییم شامپوهای تقویتی موجب رشد مو می شوند عده ای زیادی هستند که همواره برای شامپوهای تقویتی هزینه می کنند  زیرا شامپوهای تقویت کننده ملکول‌های بزرگی دارند که جذب پوست سر نمی‌شوند.

این شامپو می توانند روی ساقه مو مانند لایه عمل کنند و موجب می شود که  موهای آسیب دیده ترمیم یابند ولی بر روی رشد هیچ گونه تاثیری نداشته اند . اگر رشد موهایتان کم است دلیل آن شامپو نیست به دلیل اینکه بزرگترین خاصیت یک شامپو در واقعه تمیز کنندگی مو می باشد و همچنین بزرگ‌ترین آسیبی که امکان دارد بر روی موها مشاهده شود آسیب‌دیدگی به علت استفاده از رنگ‌های مو و دکلره کردن و … می باشد که برای این موارد هم شامپوهای بخصوصی موجود می باشد .

آیا برخی شامپوها جلوی ریزش مو را می گیرند ؟

باورهای غلط در مورد شامپوها: عده ای زیادی از مردم هستند که برای جلوگیری نمودن از ریزش مو شامپوهای ویتامینه  را می خرند که گران قیمت می باشند . در واقع این موضوع در حالی صورت گرفته است که هیچ گونه تاثیری در جلوگیری از ریزش مو نداشته است و همچنین پس از شستشو بصورت کامل از بین خواهد رفت در نتیجه می توانیم بگوییم که مواد شوینده ارزش خاصی نداشته اند .

ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های C و E خاصیت ضد رادیکال‌های آزاد را داشته اند  و اگر بصورت ثابت در سطح پوست بمانند ، قادرند  تا در مقابل نور آفتاب  در پیشگیری از آسیب‌های پوستی بقدری موثر باشند ، در هر صورت  روی موهایی که هیچ خواص پوست زنده را ندارند نمی توانند تاثیر پذیر باشند .
شامپوهای بسیاری هستند که به عنوان شامپو ضد ریزش عرضه می شوند و همچنین قیمت گرانی دارند این شامپوها در واقعه شامپوهای بسیار ملایمی می باشند که به ساقه مو آسیب نمی زد و به عنوان یک محافظت کننده در ساقه  مو باقی می نمانند .

مقالات بیشتر در وب سایت لیزر مو و کلینیک زیبایی دکتر هنرور

 

کلینیک دکتر هنرور خدمات زیبایی پوست ارائه می کند.

هایفوتراپی، تزریق بوتاکس، میکرودرم آبریژن , میکرونیدلینگمزوتراپی , لیزر کیوسوییچ، پلاسماجت , پاکسازی پوست ،آر اف فرکشنال، کربوکسی تراپی و …

برای مشاوره پزشکی و هماهنگی برای مراجعه حضوری با ما تماس بگیرید

٠٢١٦٦٥٦١٦٨٧     –     ٠٩٣٥٩٠٩٠٩٨١

تلگرام کلینیک زیبایی دکتر هنرور

به کانال ما در تلگرام بپیوندید

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *