بعد از چند روز از تزریق بوتاکس می توان آرایش کرد؟

انجام چه کارهایی بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است؟

آیا آرایش بعد از بوتاکس امکان پذیر است؟ بوتاکس یکی از روش‌های درمانی نوین برای زیباسازی و‌ کاهش چین و‌ چروک پوست است. تزریق بوتاکس در مراکز زیبایی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود و موجب فلج موقت عضلات می‌شود. بوتاکس در واقع سم ضعیف شده باکتری بوتولینوم است که با تزریق به ماهیچه‌های صورت و یا نواحی مختلف بدن موجب جوانسازی و کاهش چین و چروک می‌شود. از آنجایی که تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود و پوست سوراخ می‌شود، بهتر است در روزهای ابتدایی از آرایش بعد از بوتاکس اجتناب کنید؛ چرا که  آرایش کردن و دست زدن به نواحی تزریق بوتاکس، ممکن است موجب عفونت شده و اثر بوتاکس را از بین ببرد.

__________________________________________________________________

حتما بخوانید: بهترین سن برای تزریق بوتاکس

__________________________________________________________________

تزریق بوتاکس روشی محبوب برای جوانسازی و کاهش چین و‌ چروک می‌باشد. بوتاکس معمولا به عضلات صورت تزریق می‌شود تا چین و چروک‌ها را از بین ببرد.  این ماده متشکل از نوروتوکسین کلستریدیوم بوتولینوم است که فلج موقت عضلات را به منظور دستیابی به ظاهری صاف‌تر و جوان‌تر فراهم می‌کند. بوتاکس سیگنالهای ارسال شده از اعصاب به عضلات را مسدود می‌کند و از انقباض ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند و درنهایت پوست صاف و بدون چین و چروکی به شما ارائه می‌دهد. اگرچه نتایج درمان بوتاکس فوری نیست و ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا تاثیر آن ظاهر شود، اما ماندگاری آن بین سه تا شش ماه است و پس از آن باید تمدید شود. اما آیا آرایش بعد از بوتاکس امکان‌پذیر است؟ تا حد امکان سعی کنید بلافاصله از انجام آرایش روی نواحی تزریق شده خودداری کنید، چراکه این کار موجب عفونت و کاهش اثر بوتاکس می‌شود. همچنین از مواد آرایشی دارای گلیکولیک اسید  و سالیسیلیک اسید استفاده نکنید، استفاده از این مواد موجب التهاب و قرمزی پوست پس از تزریق می‌شود.

مضرات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

آرایش بعد از بوتاکس باید با ظرافت انجام شود، زیرا نباید چندین ساعت پس از درمان بوتاکس پوست را ماساژ دهید.در صورت آرایش و مالش بیش از حد در محل‌های تزریق، سوزش پوست افزایش یافته و‌ موجب التهاب و کبودی می‌شود. استفاده از مواد آرایشی بلافاصله پس از تزریق بوتاکس موجب  پخش شدن مواد تزریق شده به نواحی نامطلوب صورت مانند ماهیچه‌های چشم می‌شود که این درنهایت می‌تواند باعث ریزش موقت مژه‌های چشم شود. در واقع ضررهای ارایش بعد از بوتاکس بسیار جدی است و بهتر است مراقبت‌های لازم در این باره انجام شود و حداقل تا ۲۴ ساعت از انجام آرایش روی نواحی تزریق شده خودداری شود.

آرایش بعد از بوتاکس

انجام چه کارهایی بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است؟

آرایش بعد از بوتاکس یکی از نگرانی‌های بسیاری از افراد پس از درمان بوتاکس است.  با توجه به توصیه‌های پزشکان زیبایی بهتر است از انجام آرایش روی پوست و نواحی تزریق شده حداقل تا ۲۴ ساعت خودداری کرد. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل به مدت 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس باید از هرگونه ورزش شدید اجتناب شود. ورزش جریان خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به پخش شدن بوتاکس و کاهش اثربخشی آن در نواحی تزریق شود.
پس از تزریق همچنین باید از ماساژ صورت خودداری کنید. اثر بخشی بوتاکس نیاز به زمان دارد، و اگر در طول زمان بهبودی، صورت خود را به صورت مکرر لمس کنید و یا ماساژ دهید، ممکن است موجب پخش شدن بوتاکس در نواحی دیگر شوید. حتی اگر صورت شما پس از انجام تزریق کبود و متورم شده باشد، بهتر است آن را لمس نکنید. پس از تزریق بوتاکس به مدت 4 ساعت از سونا، سولاریوم و قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.  قرار گرفتن در هر یک از این نواحی احتمالاً فشار خون شما را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث کبودی در ناحیه تزریق شود.

چند روز بعد از تزریق بوتاکس می توان آرایش کرد؟

بوتاکس یک عمل زیبایی شناختی جزئی است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و بیماران می‌توانند حداقل  24 ساعت پس از تزریق به فعالیت‌های عادی خود برگردند. اما چند محدودیت بعد از تزریق وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید. به طور کلی آرایش بعد از تزریق هیچ اشکالی ندارد، اما بهتر است منتظر بمانید تا محل تزریق بسته شود و قرمزی و کبودی ایجاد شده پس از تزریق، از بین برود. عوارض آرایش بعد از تزریق بوتاکس شامل افزایش کبودی و التهاب و همچنین موجب نشت مواد تزریق شده به سایر نقاط بدن است که این خود موجب کاهش اثرات بوتاکس می‌شود. بنابراین بهتر است حداقل تا ۲۴ ساعت و حداکثر ۳ روز از مواد آرایشی روی پوست استفاده نکنید

بعد از تزریق بوتاکس از چه کرمی استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم بوتاکس یک روش درمانی نوین برای جوانسازی و کاهش چین و چروک پوست است که از طریق سوزن‌های مخصوص به پوست تزریق می‌شود. در بسیاری از افراد پس از تزریق، کبودی و تورم ایجاد می‌شود که موقتی است. برای کاهش این تورم و کبودی پزشک توصیه می‌کند تا از کرم‌های ترمیم کننده و ضد تورم و پمادهای حاوی ویتامین k استفاده شود. استفاده از این کرم‌ها در ساعات اولیه پس از تزریق موجب کاهش تورم، قرمزی و کبودی محل تزریق می‌شود. اگر شما نیز قصد تزریق بوتاکس در یک مرکز معتبر را دارید، می‌توانید به مطب دکتر هنرور مراجعه کرده و با مشاوره تخصصی پزشک، نسبت به تزریق اقدام نمایید.

اصلاح صورت بعد از تزریق بوتاکس

نحوه اصلاح صورت بعد از تزریق بوتاکس به چه صورت است؟ یکی از نکات بسیار مهمی که پس از تزریق بوتاکس باید به آن توجه داشته باشید، نحوه اصلاح صورت است. طبق توصیه پزشکان زیبایی در ساعت اولیه پس از تزریق و ۲۴ ساعت بعد از آن، اصلاح صورت به هر روشی ممنوع است. چرا که این کار   فشار و جریان خون در محل تزریق را افزایش داده و موجب نشت بوتاکس به نواحی دیگر صورت شده و اثر آن را کاهش می‌دهد.

مراقبت های آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

بیشتر پزشکان زیبایی اغلب  به بیماران خود توصیه می‌کنند که حداقل تا ۲۴ ساعت صورت خود و نواحی تزریق شده را لمس نکنند. از آنجایی که بوتاکس درست زیر پوست داخل ماهیچه‌های صورت قرار می گیرد، لمس یا فشار دادن روی آن ناحیه می‌تواند بوتاکس را از عضله خارج کرده و باعث گسترش آن به سایر عضلات مجاور شود. این عمل می‌تواند منجر به افتادگی پلک یا سایر عوارض جانبی ناخواسته شود. مراقبت‌های آرایشی توصیه شده پس از انجام بوتاکس شامل موارد زیر می‌باشد.

  • تا زمانی که التهاب و قرمزی محل تزریق از بین نرفته است، از انجام آرایش خودداری کنید
  • برای کاهش اثرات جانبی بوتاکس بهتر است از کرم‌های ضد تورم و حاوی ویتامین k  استفاده کنید
  • از ماساژ صورت خودداری کنید و در صورت انجام آرایش بهتر است مواد آرایشی را به صورت بسیار ملایم روی پوست پخش کنید و از فشار دادن و استفاده از براش و اسفنج خودداری کنید.

اصلاح صورت بعد از تزریق بوتاکس

نکات آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

  • یکی از نکاتی که پس از تزریق بوتاکس باید به آن توجه داشته باشید، این است که حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق، آرایش نکنید. لمس صورت و استفاده از مواد آرایش موجب کاهش اثر بخشی بوتاکس می‌شود و کبودی و تورم را به دنبال خواهد داشت.
  • همچنین از آنجایی که اثرات بوتاکس فوری نیست، برای تایثر آن روی پوست باید صبور باشید تا این سم روی لغو سیگنال‌های اعصاب به عضلات صورت کار کند.
  • از مالش و دست زدن به نواحی تزریق خودداری کنید، چرا که این عمل ممکن است موجب پخش شدن بوتاکس در نواحی دیگر شده و تاثیر آن را از بین ببرد.
  • از سشوار تا ۲۴ ساعت پس از تزریق استفاده نکنید.
  • برای کاهش کبودی و قرمزی پس از تزریق می‌توانید از کرم‌های ترمیم کننده و یا قالب‌های یخ استفاده کنید.

استفاده از لایه بردار بعد از تزریق بوتاکس

طبق توصیه پزشکان زیبایی،  پاکسازی پوست و استفاده از لایه بردارهایی همچون اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلک در روزهای اولیه پس از تزریق ممنوع است. استفاده از کرم‌های لایه بردار موجب تحریک پوست شده و حساسیت آن را افزایش می‌دهد. استفاده از این مواد روی نواحی تزریق می‌تواند موجب کاهش اثربخشی بوتاکس شده و اثر آن را به نواحی دیگری از پوست منتقل کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *